کد خبر : 7383
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۷
دسته‌بندی نشده
-

اختصاصی / بازار رشت + عکس / قسمت دوم

اختصاصی / بازار رشت + عکس / قسمت دوم

بازار رشت / قسمت دوم   گروه تولید گیلان تایمز، واژه بازار بسیار کهن است که ریشه ای ایرانی باستانی دارد. درواقع انسان از زمانی که مبادله کالا به کالا را آغاز کرد به گونه ایاصطلاح بازار از آنجا شکل گرفت و روند پیدایش رشد تکوین آن در طول تاریخ طی شد. ودر ایران باستان

بازار رشت / قسمت دوم

 

بازار رشتگروه تولید گیلان تایمز، واژه بازار بسیار کهن است که ریشه ای ایرانی باستانی دارد. درواقع انسان از زمانی که مبادله کالا به کالا را آغاز کرد به گونه ایاصطلاح بازار از آنجا شکل گرفت و روند پیدایش رشد تکوین آن در طول تاریخ طی شد. ودر ایران باستان به معنای جایگاه داد و ستد است. در بسیاری از شهرهای خاورمیانه، آسیا، آفریقا و بخشهایی از اروپا به مرکز اصلی بازرگانی شهر یا روستا گفته می شود. و واژه ی بازار در هر زبانی که این نوع بازار در آن رایج باشد کاربرد دارد.

 

 

 

 

 

 

 

در قرآن کریم کتاب مقدس مسلمانان واژ سوق تنها دو بار آن هم به صورت جمع به کار رفته است و در آیاتی از نقدینگی، خرید و فروش در میان اقوام پیشین یاد شده که نشان سابقه تاریخی بازار است. در کتاب مقدس مسیحیان انجیل از بازار این طور تعریف شده: بازار معروف است و در آنجا هر گونه متاع به فروش می رسد.

در قسمت اول اشاره کردیم که در بافت ۲۴ هکتاری بازار رشت، ۱۴ کاروانسرا وجود  دارد که توسط راسته های مختلف به هم مرتبط هستند این کاروانسراها در دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی به عنوان کانون های بازرگانی ساخته شدند. و تعدادی از آن کاروانسراها را نام بردیم که عبارتند از: طاقی های بزرگ وکوچک، سعادت و کاروانسراهای محتشم، چینی چیان، ملک و …. .

 

بازار رشتطاقی بزرگ

معماری کاروانسراها و طاقی های موجود که در بازار مشاهده می شود، نیز به نو به ی خود از جاذبه های این بازار است. این کاروانسرا در سال ۱۳۲۱ هجری قمری در ضلع جنوبی کاروانسرای طاقی کوچک و راسته دوم زرگر ها و ضلع غربی سرای قیصریه فخر، در ضلع جنوبی راسته میدان کوچک و ضلع شرقی راسته پلاستیک فروش ها ما بین مسجد کاسه فروشان و مسجد گلشن ساخته شده است. و محل استقرار بخشی از کسبه بازار رشت محسوب می شود.

این بنا مربوط به اواخر دوره قاجاریه با شماره ملی ۹۹۱۴ در تاریخ ۱۳۸۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

بازار رشتطاقی کوچک

این کاروانسرا در ضلع شمالی رشت جنب مسجد حاج مجتهد قرار گرفته و از طریق دالان جنوبی و شرقی به کاروانسرای طاقی بزرگ و راسته گونی فروشان و کاروانسرای ملک مرتبط است. و همچنین از طریق دالان شمالی به مسجد حاج مجتهد خیابان شریعتی راه دارد. این بنا در دوره قاجاریه ساخته شده و با شماره ملی ۳۳۶۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

 

طاقی سعادت

این کاروانسرا در محدوده میدان بزرگ واقع شده و در بافت بازار درون شهری نقش مهمی دارد. این کاوانسرا در گذشته یکی از قطب های تجاری مهم رشت محسوب می شد. آدرس دقیق تر آن وسط بازار ماهی فروشان، جنب درب پشتی پاساژ آرسن می باشد. قدمت این بنا به دوره قاجاریه می رسد. و با شماره ملی ۹۹۱۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاوانسرای محتشم

این کاروانسرا هم همانند دیگر کاروانسراها در بافت ۲۴ هکتاری رشت در سال ۱۳۰۰ خورشیدی ساخته شده ودر ضلع شمال غربی آن کاروانسرای گلشن و ضلع غربی آن بازارچه عطاران قرار گرفته است.

 

بازار رشتکاروانسرای چینی چیان

این کاروانسرا در قسمت شمال غرب بازار نزدیک چهار سوق قرار گرفته و در قسمت شرق سرای حاجی حسن خان و از قسمت غرب بعد از راسته حلبی سازها با سرای سعادت همسایه است. و در جنوب آن راسته میوه فروشی ها قرار دارند. این بنا در سال ۱۳۰۸ هجری خورشیدی توسط برادران چینی چیان ساخته شده است. این کاروانسرا، مستطیل شکل و در ارتفاع ۸ متر در یک طبقه کاملا متقارن با دو ور، شرق و غرب ساخته شده است.

 

برای جلو گیریاز آتش سوزی سقف طلق ضربی بوده و برای این که باران و برف به کاروانسرا آسیب نرساند، از شیروانی و حلب به صورت دو پشته استفاده شده است. مصالح بنا آجر قرمز با ملات ماسه و آهک می باشد. امروزه این کاروانسرا مرکز فروش پلاسکو و لوازم منزل است و همچنین تعدادی از حجره ها به صورت انبار در آمده است.

 

بازار رشتکاروانسرای ملک

این کاروانسرا دارای بافت درون شهری است که در دوران قاجاریه ساخته شد که برای صادرات برنج به شوروی سابق و ابریشم به کاشان و یزد مورد استفاده قرار می گرفت. این کاروانسرا امروزه نیز بافت قدیمی خود را حفظ کرده و هنوز هم از کاروانسراهای پر رونق بازار رشت محسوب می شود و جای شکرش باقی است به لطف کاسبان این کاروانسرا و محدوده های مجاور مراسم روزهای عزاداری محرم هر ساله در آن برگزار می شود. این بنا در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شماره ملی ۹۹۱۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

 

 

 

 

کاروانسرای گلشن

کاروانسرا یا بازار گلشن را هم نمی توان در بخشی از مرکز مهم تجاری بازار رشت نیاورد. کاروانسرای گلشن هم یکی از کاروانسراهای مهم مجموعه بازار رشت از دیر باز تا کنون محسوب می شود. که در داخل بازار، میدان کوچک، جنب مسجد گلشن واقع شده است.

بازار بالا زر دست

بازار بالا زر دست رشت در خیابان مطهری، کوچه روبروی مسجد سوخته تکیه، بازار مسگرها واقع شده است و از بازارهای قدیمی و معروف رشت به شمار می آید.

 

بازار رشت بازار رشت بازار رشت بازار رشت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محقق: محمد صالح زاده

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.