کد خبر : 63592
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۹
-

نظر ۱۰۰ نماینده مجلس درباره بنزین ۱۵۰۰ تومانی و حذف یارانه ۳۴ میلیون نفر

نظر ۱۰۰ نماینده مجلس درباره بنزین ۱۵۰۰ تومانی و حذف یارانه ۳۴ میلیون نفر

گیلان تایمز: لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ به علت دربرداشتن دو مبحث مهم افزایش قیمت بنزین و حذف یارانه ۳۴ میلیون نفر، از حساسیت بالایی برخوردار شده است. جام‌جم برای ارزیابی موضع مجلس نسبت به این دو پیشنهاد دولت، از صد نماینده مجلس نظرسنجی کرد و دیدگاه آنها درباره افزایش قیمت حامل‌های انرژی و همین‌طور حذف

گیلان تایمز:

لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ به علت دربرداشتن دو مبحث مهم افزایش قیمت بنزین و حذف یارانه ۳۴ میلیون نفر، از حساسیت بالایی برخوردار شده است.

جام‌جم برای ارزیابی موضع مجلس نسبت به این دو پیشنهاد دولت، از صد نماینده مجلس نظرسنجی کرد و دیدگاه آنها درباره افزایش قیمت حامل‌های انرژی و همین‌طور حذف یارانه ۳۴ میلیون نفر را پرسید.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد ۶۸درصد نمایندگان شرکت‌کننده در نظرسنجی به طور قطعی با پیشنهاد دولت برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ مخالفند.

در مقابل، فقط ۱۵ نماینده از صد نماینده‌ای که در نظرسنجی جام‌جم شرکت کردند (۱۵ درصد) با طرح دولت برای گران شدن بنزین به ۱۵۰۰ تومان موافقند.

هفت نماینده هم با قیمت ۱۵۰۰ لیتری بنزین مخالفند اما خواستار افزایش قیمت بنزین با شتاب کمتر و به طور تدریجی مثلا در سطح ۱۲۰۰ تومان هستند. ۹ نفر نیز گفتند که هنوز تصمیم نگرفته‌اند. یک نفر از نمایندگان نیز با افزایش قیمت بنزین به شرط احیای سهمیه‌بندی موافق است.

در مجموع، اکثر قاطع نمایندگان مجلس با طرح دولت برای افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان و گازوئیل به ۴۰۰ تومان اعلام مخالفت کرده‌اند که در صورت پابرجا ماندن مخالفت آنها، می‌توان انتظار داشت که تبصره مربوط به گرانی بنزین از لایحه بودجه سال آینده حذف شود.

درباره حذف یارانه فقط ۳۱ درصد نمایندگانی که در نظرسنجی جام‌جم شرکت کردند به طور قطع با پیشنهاد دولت برای حذف یارانه ۳۴ میلیون نفر موافقند. ۲۴ درصد نیز فقط با حذف یارانه ثروتمندان موافقند یعنی همان طرحی که در سال‌های اخیر مجلس می‌داد و دولت اجرا نکرد. ۳۶ درصد نیز به طور کلی با طرح دولت برای حذف یارانه حدود نصف یارانه‌بگیران مخالفند. ۹ درصد باقی‌مانده نیز هنوز تصمیم نگرفته‌اند.

بنابراین به نظر می‌رسد هم‌اکنون نمی‌توان دیدگاه مجلس درباره حذف یارانه‌ها را پیش‌بینی کرد و احتمالا در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس با آرای لب مرزی در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد شد.

از لحاظ جناح‌بندی سیاسی می‌توان گفت مخالفان سرسخت گرانی بنزین اکثرا از طیف اصولگرایان هستند، در حالی که اکثر اصلاح‌طلبان و حامیان دولت با گرانی بنزین اعلام موافقت کرده‌اند.

اما درباره حذف یارانه مردم نظرات نمایندگان از لحاظ طیف‌های سیاسی آنچنان متکثر است که نمی‌توان گفت اصولگرایان و اصلاح‌طلبان چه دیدگاهی دارند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.