کد خبر : 75491
تاریخ انتشار : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۳
-

پارک ملی بوجاق گیلان ساحل دست نخورده ای دارد

پارک ملی بوجاق گیلان ساحل دست نخورده ای دارد

پارک ملی بوجاق در مصب سفیدرود در استان گیلان نیز ساحل دست نخورده ای دارد. به گزارش گیلان تایمز، فداکار،مدیر دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست به مقایسه وضعیت ساحل خزر در ایران با دیگر کشورهای حاشیه آن اشاره کرد و گفت:در سواحل خزر نیز ایران نسبت به دیگر کشورهای حاشیه

پارک ملی بوجاق در مصب سفیدرود در استان گیلان نیز ساحل دست نخورده ای دارد.

به گزارش گیلان تایمز، فداکار،مدیر دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست به مقایسه وضعیت ساحل خزر در ایران با دیگر کشورهای حاشیه آن اشاره کرد و گفت:در سواحل خزر نیز ایران نسبت به دیگر کشورهای حاشیه آن بیشترین دخل و تصرف را داشته است؛البته شاید دلیل آن ویژگی های خط ساحلی خزر در ایران نسبت به کشورهای همسایه بوده که از نظر تنوع و تراکم اکوسیستم ها بسیار مناسب تر و زیباتر اما در مقابل،مدیریت آن نیز بسیار بد بوده است.

وی افزود:خط ساحلی ایران در حاشیه دریای خزر به علت نزدیک بودن به جنگل از زیبایی خاصی برخوردار است اما مدیریت بسیار ضعیفی داریم؛هیچ عرصه آزادی باقی نگذاشتیم در حالی که ترکمنستان،قزاقستان،روسیه و جمهوری آذربایجان این موارد را بیشتر رعایت کرده و سواحل آزاد زیادی دارند که به خوبی مدیریت میشود.

وی افزود: ۸۰ تا ۸۵ درصد خط ساحلی در شمال کشور توسط مردم،دستگاه ها،نهادهای دولتی و شرکتها تصرف شده است.

فداکار ادامه داد:براساس قانون،نحوه مدیریت خط ساحلی و حتی حریم های مختلف این عرصه ها و چگونگی فعالیت در آنها مشخص شده است؛وقتی حریم ۶۰ متری تعیین می شود یعنی اینکه نباید در این حریم هیچ فعالیتی صورت گیرد مگر اینکه مورد نیاز باشد و برای اخذ مجوز آن نیز باید مراحل قانونی خاصی طی شود.

وی گفت:در ۳۰ تا ۴۰ سال اخیر خط ساحلی دریای خزر به طور کامل اشغال شده و فقط بخش هایی از آن آزاد و شرایط طبیعی خود را حفظ کرده است؛این بخش در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

این مقام مسئول افزود:به عنوان نمونه سواحل میانکاله در استان گلستان تنها بخش دست نخورده خزر است که می توان اکوسیستم های بکر خزری را در آنجا دید؛در هیچ جای دیگر چنین ساحل آزادی را نخواهید دید؛همچنین پارک ملی بوجاق در مصب سفید رود در استان گیلان نیز ساحل دست نخورده ای دارد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.