کمیسیون مشترک برجام با حضور معاونان تشکیل جلسه می‌دهد


کمیسیون مشترک برجام با حضور معاونان تشکیل جلسه می‌دهد
تاریخ درج خبر : ۲۷ مهر ۱۳۹۴  

گیلان تایمز:

یک روز پس از تصویب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اولین نشست کمیسیون مشترک در سطح معاونان وزارت خارجه میان ایران و گروه ۱+۵ در وینِ اتریش برگزار می‌شود.

این نشست در هتل کوبورگ شهر وین در حال برگزاری است.

به گزارش ایرنا، سیدعباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام و مجید تخت روانچی معاون اروپا و امریکای وزارت امور خارجه در این جلسه حضور دارند.

عراقچی، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه روز جمعه درباره این نشست گفت: «بنا داریم روز دوشنبه، اولین روز بعد از روز تصویب (برجام)، اولین جلسۀ کمیسیون مشترک را در وین تشکیل دهیم.»

تصویر آرشیوی از عباس عراقچی (چپ) و مجید تخت روانچی (راست) معاونان وزارت امور خارجه در اتریش

عراقچی افزود: «در این روز رسما کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ شروع به کار خواهد کرد. این کمیسیون درسطح معاونان وزیران خواهد بود.»

وی گفت: «اعلام تشکیل کمیسیون، مرور آخرین تحولات برجام، مرور نحوه اجرای تعهدات طرفین در فاصلۀ روز تصویب و روز اجرایی شدن، دستور کار نخستین نشست کمیسیون مشترک است.»

این کمیسیون مشترک در حالی برگزار می‌شود که کارشناسان ایران و گروه ۱+۵ متشکل از امریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین به علاوۀ آلمان از روز شنبه بحث‌های فنی اجرای برجام را در وین آغاز کرده‌اند و نتیجه آن به کمیسیون مشترک در سطح معاونان اعلام می‌شود.‌

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هنگام قرائت بیانیه برجام در پایان مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در وین اتریش ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (AFP)

بیانیه موگرینی و ظریف

با صدور دستور لغو تحریم‌های مربوط به دستورات اجرایی باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا و تحریم‌های مربوط به کنگره ایالات متحده و تحریم‌های اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که هر دو طرف به تعهدات خود در اجرای برجام متعهد هستند.

در این بیانیه همچنین آمده است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تدابیر لازم را برای نظارت بر راستی‌آزمایی برنامۀ هسته‌ای ایران درنظر می‌گیرد.

تمامی قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا لغو خواهد شد و پس از طی شدن این روال قانونی از تاریخ ۲۴ آذرماه (۱۵ دسامبر) برجام اجرایی خواهد شد.

ایران و گروه ۱+۵ در تاریخ ۲۳ تیر و پس از ماه‌ها مذاکره، در وین اتریش بر سر برنامه جامع اقدام مشترک به توافق رسیدند.

بر اساس این توافق، ایران در جامعه بین‌الملل به عنوان یک قدرت هسته‌ای شناخته می‌شود و در ازای لغو تحریم‌های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و امریکا، بخش‌هایی از فعالیت‌ هسته‌ای خود را محدود می‌کند.

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار