ترقی: ایجاد “احزاب اعتدالی” تئوری اصلاح‌طلبان برای انشقاق میان اصولگرایان/ اصلاح‌طلبان به‌دنبال عبور از روحانی


ترقی: ایجاد “احزاب اعتدالی” تئوری اصلاح‌طلبان برای انشقاق میان اصولگرایان/ اصلاح‌طلبان به‌دنبال عبور از روحانی
تاریخ درج خبر : ۱۸ آذر ۱۳۹۴  

گیلان تایمز:

ترقی

حمید‌رضا ترقی در مورد وحدت اصولگرایان اظهار داشت: وحدت میان اصولگرایان حاصل شده و در حال حاضر به‌دنبال آن هستیم که این وحدت را گسترش دهیم تا تمامی اصولگرایان زیر چتر وحدت قرار گیرند.

وی با اشاره به اینکه تلاش‌های خوبی در به ثمر رسیدن وحدت صورت پذیرفته است، درباره وحدت اصولگرایان در سطح استان‌ها گفت: در استان‌ها مشکلی وجود ندارد و با ایجاد شورای هماهنگی، همگرایی و وحدت میان گروه‌های سیاسی برقرار شده است که در آن تکلیف اصولگرایان در مورد ارائه لیست واحد مشخص شده است.

ترقی با اشاره به اینکه به‌وجود آمدن احزابی که در آن اصولگرایان و اصلاح‌طلبان با یکدیگر متحد شوند، تنها تئوری اصلاح طلبان با هدف انشقاق میان اصولگرایان است، خاطرنشان کرد: اینکه مطرح شود عده‌ای از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان تحت عنوان اعتدالیون وارد میدان شوند، تنها با هدف تضعیف روحیه اصولگرایان از جانب اصلاح‌طلبان مطرح می‌شود.

وی افزود: این گفته‌ها تنها به واسطه کمبود‌هایی است که اصلاح طلبان دارند و بر آن هستند که با این گفته‌ها، سئوالاتی که در افکار عمومی وجود دارند را پاسخ داده و بدان جهت دهند. این امکان وجود ندارد که وحدتی میان بخشی و یا گروهی از اصولگرایان با اصلاح طلبان حاصل آید.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبان از ناطق‌نوری و لاریجانی سخن می‌گویند، گفت: لاریجانی در صحبت‌های اخیر خود، با واکنشی منفی به گفته‌ها پاسخ داد بدان جهت که چهره اصلی اصلاح‌طلبان به‌واسطه جریان فتنه رد صلاحیت شده است و نمی‌تواند در لیست اصلاح طلبان قرار گیرد. در همین راستا آن‌ها به دنبال چهره‌ای هستند که میانگینی از اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی باشد.

ترقی با اشاره به اینکه تاکنون این استراتژی جواب نداده است، عنوان کرد: این طبیعی است که در میان اصولگرایان، افرادی هستند که به‌عنوان نیرو‌های معتدل در اصولگرایی شناخته شده‌اند ولی رفتن به سمت جریانی که فقه سیاسی، عقاید فکری و مبانی سیاست خارجی آن‌ها با اصولگرایان متفاوت است، بعید است و این دو تفکر نمی‌توانند در کنار یکدیگر قرار گیرند.

وی وحدت حاصل میان اصولگرایان را بر مبنای منشور اصولگرایی و با محوریت روحانیت عنوان کرد و ادامه داد: تلاش اصلاح‌طلبان این است که از روحانی عبور کرده و اعتدال را سکویی برای رسیدن به قدرت کنند؛ اقدام اصلاح‌طلبان در ابتدا این بود که به حمایت از دولت بپردازند و سپس با ایجاد ائتلاف با اعتدال‌گرایان، زمینه نفوذ در مجلس آینده را فراهم کنند.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه افزود: در نهایت شاهد بودیم اصطکاکی میان اصلاح‌طلبان و دولت به وجود آمد که این اصطکاک ناشی از اختلاف مشی حزب کارگزاران با اصلاح طلبان بود. این در شرایطی است که اختلاف نظر میان اصلاح‌طلبان و مجمع روحانیون مبارز با حزب کارگزاران به‌وجود آمده است.

تسنیم

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار