مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان خبر داد: تشکیل بانک اطلاعات لغزش و رانش در حوزه‌های آبخیز گیلان


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان خبر داد: تشکیل بانک اطلاعات لغزش و رانش در حوزه‌های آبخیز گیلان
تاریخ درج خبر : ۲۶ آذر ۱۳۹۴  

گیلان تایمز:

۵۲۳۰۸t

مهندس داود زارع، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان، امروز ۲۵ آذر، در همایش همیاری دهیاران در حفاظت از منابع طبیعی که در سالن شهید باهنر اداره آموزش و پرورش لاهیجان برگزار شد، جنگل و دریا را هویت استان‌های شمالی دانست و اظهار کرد: با توجه به وضعیت جغرافیایی گیلان، چیزی حدود یک میلیون و ۱۷ هزار هکتار جنگل، مرتع و اراضی جنگلی داریم که ۵۶۴ هزار هکتار جنگل را تحت پوشش قرار داده است که جزو جنگل‌‌های هیرکانی محسوب می‌‌شوند.

وی توجه به صنعت گردشگری استان را ضروری دانست و به اکوسیستم شکننده جنگل‌های هیرکانی اشاره و تصریح کرد: این جنگل‌‌های منحصر به فرد، باقیمانده از دوره سوم زمین‌ شناسی بوده و یخبندان‌هایی را پشت سر گذاشته‌اند؛ لذا ذخایر ژنتیکی گونه‌های نادر و پهن‌برگ جنگلی کشور و دنیا محسوب می‌شوند.

زارع به سرانه پایین فضای سبز در کشور اشاره کرد و گفت: سرانه فضای سبز در ایران ۰٫۲ هکتار برای هر نفر است؛ در حالی که سرانه استاندارد در دنیا یک هکتار است؛ لذا در حوزه توسعه فضای سبز جزو کشورهای عقب‌مانده هستیم. با وجود تهدیدات زیست‌محیطی از جمله ریزگردها، آلاینده‌های صنعتی، رانش‌ها و لغزش‌ها و…  به یک حرکت مثبت در ارتباط با حفاظت از عرصه‌های جنگلی و منابع طبیعی نیاز داریم.

این مقام مسئول بر لزوم مشارکت مردم در حفظ، احیا و توسعه و بهره‌برداری اصولی از عرصه‌های جنگلی تاکید کرد و ادامه داد: مشارکت مردم در حفاظت و صیانت از جنگل‌ها و مراتع نیازمند فرهنگ‌سازی عمومی است. باید اهداف و سیاست‌های کلان سازمان جنگل‌ها برای مردم تبیین شود و حضور دهیاران و شوراهای شهر در سطح روستاها به این فرهنگ‌سازی کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه حفاظت و صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی تاکنون بر عهده سازمان جنگل‌ها بوده است، خاطرنشان کرد: امروز حفاظت و صیانت با مشارکت مردم در دستور کار سازمان جنگل‌ها قرار دارد.

زارع توانمندسازی جوامع محلی، جامع‌نگری حوزه‌های آبخیز سطح استان و جنگل‌داری براساس دانش بومی را جزو اولویت‌های سازمان جنگل‌ها دانست و متذکر شد: به دنبال حفظ تنوع زیستی در حاشیه جنگل‌ها و پایداری اکولوژی رویش‌گاه‌های جنگلی هستیم. تغییر نگرش در شیوه بهره‌برداری از جنگل و مرتع، ساماندهی و خروج دام از عرصه‌ها، ساماندهی پسماندهای روستایی و کشاورزی مبتنی بر علوم روز از دیگر اولویت‌هاست.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به مدیریت یکپارچه جنگل‌های هیرکانی، تصریح کرد: این پروژه در سیاهکل و رودبار اجرایی می‌شود. مساحت حوزه جنگلی فری‌رود(سیاهکل) و زیلکی‌رود(رودبار) ۳۰ هزار و ۳۱۱ هکتار است. در واقع کلیه حوزه‌های آبخیز و عرصه‌های جنگل‌داری تحت پوشش مشارکت مردمی با محوریت مدیریت یکپارچه هیرکانی صورت می‌گیرد.

وی خواستار توسعه فضای سبز با احداث پارک‌های جنگلی و کشت درختان مثمر شد و اضافه کرد: بارندگی‌های اخیر در سطح استان گیلان نسبت به سایر استان‌ها بیشتر بوده است.

زارع از اجرای طرح جامع حوزه‌های آبخیز خبر داد و گفت: ترسیم اطلس حوزه‌های آبخیز گیلان، تشکیل بانک اطلاعات از لغزش‌ها و رانش‌ها و اجرای عملیات مکانیکی و بیولوژیکی در دستور کار قرار دارد. قطعا با مشارکت مردم، این حوزه‌ها را سبز و پایدار نگه می‌داریم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان بر ارتقای معیشت و اقتصاد جوامع روستایی با کشت گونه‌های مثمر تاکید کرد و گفت: با کمک دهیاران حدود دو هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی را به صورت مشارکتی با گونه‌های مثمر جنگل‌کاری خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، همایش مذکور با حضور فرماندار لاهیجان و ۱۵۰ دهیار بخش مرکزی و رودبنه لاهیجان برگزار شد.

ایسنا

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار