افزایش ۷۰ هزار تنی تولید مرکبات در گیلان


افزایش ۷۰ هزار تنی تولید مرکبات در گیلان
تاریخ درج خبر : ۲۹ آذر ۱۳۹۴  

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی گیلان خبر داد :

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی گیلان گفت: امسال تولید مرکبات در استان گیلان بیش از ۷۰ هزار تن افزایش داشته است.

 

باغ مرکباتبه گزارش گیلان تایمز، مسعود الماسی  اظهار داشت: گیلان در بین استان‌های کشور از لحاظ سطح و تولیدات کشاورزی رتبه ۹ کشوری را دارد و در بحث تولید مرکبات بعد از استان‌های مازندران، کرمان، فارس و هرمزگان رتبه ۵ کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه حدود ۱۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت باغات مرکبات است، افزود: سالانه به‌طور متوسط ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تن محصول مرکبات از باغات مرکبات استان گیلان استحصال می‌شود.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه بیش از ۴۰ درصد باغات مرکبات استان از نوع ارقام اصلاح شده است، خاطرنشان کرد: شاخص‌ترین این اصلاحات در پرتقال، رقم تامسون است.

 

 

 

الماسی تصریح کرد: این سازمان طی برنامه‌های مختلف در طول سال تلاش می‌کند از تسهیلات بانکی برای اصلاح و تبدیل باغات درجه ۲ و ۳ استفاده و باغات مرکبات را به باغ‌های مدرن تبدیل کند و باغداران با استفاده از این تسهیلات می‌توانند نسبت به اصلاح باغات سنتی و قدیمی خود اقدام کنند،

وی افزود: باغداران با استفاده از روش یارانه نهال که بخشی از هزینه‌های خرید نهال باغداران را از منابع اعتباری دولتی پرداخت می‌کند، نسبت به استفاده از ارقام اصلاح شده اقدام کنندو انتظار می‌رود تا پایان امسال حدود ۱۵۰ هزار تن محصول از باغات مرکبات گیلان استصحال شود.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه بیشترین سطح زیر کشت مرکبات در گیلان از مناطق شرق استان است، خاطرنشان کرد: رودسر، املش و لنگرود از شهرستان‌های شاخص تولیدات مرکبات در استان هستند.

الماسی افزود: تا کنون حدود ۲۵ درصد محصول مرکبات باغات استان گیلان برداشت شده است که به‌طور معمول برداشت با میوه نارنگی آغاز و به‌تدریج مرکبات زودرس به بازار عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال تولید مرکبات استان نسبت سال گذشته بیش از ۷۰ هزار تن افزایش داشته است، تصریح کرد: این امر در شرایطی است که کمبود محصولات مرکبات در سال گذشته مربوط به خسارات ناشی از بارش برف سال ۹۳ به باغات مرکبات استان بوده است.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی گیلان از افتتاح یک واحد بزرگ فرآوری محصول مرکبات خبر داد و افزود: با افتتاح این واحد تعداد واحدهای فرآوری محصولات مرکبات در استان به ۳ کارخانه افزایش پیدا می‌کند.

الماسی با بیان اینکه در گیلان ظرفیت افزایش تعداد واحدهای صنایع بسته‌بندی و فرآورده‌های محصول مرکبات وجود دارد تصریح کرد: انتظار می‌رود که سرمایه‌گذاران علاقه‌مند بتوانند نسبت به افزایش این ظرفیت در استان اقدام کنند.

وی به چشم اندازه برنامه ششم سازمان جهاد کشاورزی برای آینده مرکبات در اشاره کرد و افزود: اصلاح باغات مرکبات درجه ۲ و جایگزینی باغات درجه ۳ و  توسعه باغات در اراضی مستعدی که از لحاظ اقلیمی با شرایط حیات درختان مرکبات در استان متناسب است، از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی در آینده برای استان گیلان است.

 

/ تسنیم

 

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار