رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان: تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام از مهمترین اولویت‌های استان گیلان است


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان: تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام از مهمترین اولویت‌های استان گیلان است
تاریخ درج خبر : ۲۳ تیر ۱۳۹۴  

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه تکمیل طرح‌های نیمه تمام از مهم‌ترین اولویت‌های استان است گفت: با توجه به قابلیت‌های استان از صد طرح در دست اجرا بیش از ۸۰ درصد آن انجام شده است.

 

 

گیلان تایمز : علی منتظری یکشنبه عصر در همایش روز ملی صنعت، معدن و تجارت که با حضور استاندار و جمعی از مدیران واحدهای صنفی نمونه استان گیلان در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد، سرمایه‌گذاری در صنایع سلولوزی را از مهمترین سرمایه‌گذاری‌های این سازمان برشمرد و گفت: ۵ طرح بزرگ در این بخش، امسال و سال آینده به بهره برداری می‌رسد.

منتظری، مهمترین گام درحوزه کشاورزی را طرح زراعت چوب به ویژه چوب صنوبر دانست و گفت: برای اجرای این طرح به بیش از ۱۰ هزار هکتار زمین نیاز است و سرمایه‌گذاری در زراعت چوب فرصت مناسبی برای افزایش ثروت در استان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه در حوزه معدن نیز طرح‌هایی مانند راه آهن و بزرگراه در دست داریم گفت: با متصل شدن راه آهن شمال به راه آهن آذربایجان در آینده گیلان جزء مستعدترین استان‌های کشور در جذب سرمایه‌گذار می‌شود.

وی همچنین اکتشاف مواد معدنی، ساماندهی شهرک های صنفی و معرفی فرش ابریشمی ایرانی را نیز از دیگر طرح‌های در دست اقدام برشمرد.

منتظری با اشاره به قابلیت‌های گیلان در زمینه های داروسازی، صنایع غذایی و بهداشتی، معدنی و سلولوزی که در اولویت سرمایه‌گذاری هستند اعلام کرد: پیش بینی می‌شود گیلان تا دو سال آینده به قطب تولید صنایع سلولوزی درکشور تبدیل شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت: ۶ واحد ام دی اف و اچ دی اف در استان ایجاد شده که از پیشرفت فیزیکی خوبی نیز برخوردار است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه گیلان در تولید قطعات خودرو با ۳۰ واحد تولیدی، جایگاه ویژه ای در کشور دارد، تصریح کرد: این استان با ظرفیت ۱۱۰۰ تن میلگرد فولادی درمیان ۶ استان برتر کشور، در تولید شمش فولادی رتبه ۴، در تولید نساجی و ابریشم جز ۶ استان برتر، در تولید محصولات غذایی از استان‌های مطرح و دربخش ماشین آلات کشاورزی به‌ ویژه ماشین‌آلات کلوچه سازی از مهمترین، در زمینه صنایع سلولوزی، نئوپان و ام دی اف جز استان‌های برتر و در داروسازی از مهم‌ترین استان‌های کشوراست؛ همچنین احداث اولین کارخانه تولید آنتی بیوتیک ضدسرطان، این استان را به قطب تولید دارویی تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: گیلان دارای ۱۰۰ هزار واحد صنعتی با اشتغال ۲۴۰ هزار نفر، ۳۲ کارگاه قالیبافی متمرکز و نیمه‌متمرکز با اشتغال بیش از ۱۳ هزار نفر و ۴۰ سردخانه صنعتی با ظرفیت بیش از ۸۰ تن است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت،  وجود بدهی معوقات واحدهای تولیدی، مقررات مالیاتی و مشکلات قانون کار را از مشکلات درمسیر توسعه صنعت دانست و افزود: اختصاص نیافتن تسهیلات به سردخانه ها و فروشگاه‌های چندمنظوره، وجود نداشتن محل نمایشگاه  دائمی بین المللی و پرداخت نکردن جوایز به صادرکنندگان نمونه از دیگر مشکلات درراه توسعه صنعت است.

در این مراسم تعدادی از مدیران نمونه  واحدهای صنفی استان نیز به بیان مشکلات موجود در راه توسعه صنعت پرداختند و در پایان از نفرات اول اجرایی در زمینه صنعت  قدردانی به عمل آمد.

 

 

/ تسنیم

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار