اختلاف کارفرمایان و کارگران بالا گرفت


اختلاف کارفرمایان و کارگران بالا گرفت
تاریخ درج خبر : ۲۴ بهمن ۱۳۹۴  

گیلان تایمز:

دستمزد

نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت در حالی دو روز پیش جلسه شورای عالی کار را برگزار کردند که قرار بود به جمع‌بندی نسبی درباره سبد هزینه‌ای کارگران دست یابند.

اما فرامرز توفیقی، نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره مذاکرات این جلسه می‌گوید: مذاکرات منجر به دستیابی به یک نتیجه روشن و اعلام هزینه های جدید خانوار نشد.

عضو شورای عالی کار می افزاید: سبد مورد نظر جامعه کارفرمایی با کارگری متفاوت است. متأسفانه فاصله بین ارقام به دست آمده کارگران با کارفرمایان زیاد است و نتیجه این شد که در هفته آینده دوباره جلسه ای برگزار و محاسبات دو گروه بررسی شود.

*کارفرمایان میانگین تعداد خانوار را ۳نفره می‌دانند

اصغر آهنی‌ها، نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار درباره این اختلاف نظرها می گوید: کارگران معتقدند سبد معیشت خانوار کارگری باید ۴نفره محاسبه شود. در حالی که مطابق آمار تأمین اجتماعی میانگین خانواده‌های این سازمان ۳نفره است.

وی ادامه می دهد: علاوه بر این موضوع نمایندگان کارگران تعیین دستمزد را برای سراسر کشور یکسان می‌دانند. در صورتی که نمایندگان کارفرمایان معتقدند هستند دستمزد نباید برای همه یکسان باشد. گاهی پیش می آید که هزینه معیشت یک کارگر در شهر ۲برابر یک کارگر در روستا است، بنابراین ضرورتی ندارد که کارگر روستایی مطابق کارگر شهری حقوق و مزایان دریافت کند.

آهنی‌ها اظهار داشت: ما معتقد هستیم دستمزد باید منطقه ای و متناسب با شغل فرد تعیین شود. ۴محور در محاسبه میزان معیشت خانوار کارگری مد نظر کارفرمایان است. تورم، معیشت، مزد صنایع مختلف و مزد در مناطق مختلف از جمله مواردی است که در بررسی و محاسبات ما لحاظ می‌شود.

وی می گوید: در این زمینه ها با نمایندگان کارگران اختلاف نظر داریم که حل آن نیازمند بررسی‌های بیشتر است.

تسنیم

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار