دردنامه جوانان گیلانی در آستانه روز جوان / بیکاری، ازدواج و برنامه ریزی مسوولان اصلی ترین دغدغه جوانان است


دردنامه جوانان گیلانی در آستانه روز جوان / بیکاری، ازدواج و برنامه ریزی مسوولان اصلی ترین دغدغه جوانان است
تاریخ درج خبر : ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵  

گیلان تایمز:

بیکاری

رسم این زمان از دوران است که تقویم لحظه به لحظه ملت را به یک روز از تاریخی نزدیک می کند و آن روز سنبل و نماد از یک مظهر و الگو است و همه تلاش ها منتهی می شود که رفتار های شخصی و اجتماعی به آن الگو سوق پیدا کنند.

یکی از روزهایی که برای خیلی ها روز شیرین اما واقعیتی تلخ را رقم می زند، روز ولادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان است.

از شیرینی روز جوان، تنها ولادت حضرت علی اکبر است که کام جوانان ایرانی را شیرین می کند و مابقی مسائل مربوط به جوانان در کشور که حجم کثیری از عوامل به زیرساختها و دولت بر می گردد، تلخی و ناکامی آن ها است.

جوانان یک روز پس از روز دیگر به عمرشان زیاد می شود و سالخوردگان فردا را تشکیل می دهند و خود را آماده کرده اند که اگر کسی از آنها سوال کرد که در جوانی به چه کاری مشغول بوده اند، به تبسمی و آهی بسنده کنند.

هنوز راهکارهای مدیریت حل مشکل بیکاری هزاران جوان تحصیلکرده در استان گیلان اتحاذ نشده و این در حالی است که موج جدیدی از تقاضای اشتغال فارغ التحصیلان تکمیلی در راه است و در صورت عدم برنامه ریزی اصولی در سه الی چهار سال آینده این استان افزون تر از گذشته با بحران عظیمی در این بخش مواجه خواهد شد.

کمبود اعتبار، فراهم نبودن زیرساخت های توسعه بخش صنعت، عدم فرهنگ سازی در خصوص رغبت جوانان به سمت شغل های غیراداری، بی توجهی به شایسته سالاری و تخصص و نبود برنامه جامع و مشخص از سوی مسئولان دغدغه هایی که دیگر مشکلات معضل بیکاری را دچار کلافی سردرگم کرده است.

حل نشدن مشکل اشتغال جوان در سالهای اخیر موجب شده است سن ازدواج نیز در جامعه روند افزایشی داشته باشد که این امر نیز آسیب های متعدد اجتماعی دیگری بر جامعه و خانواده ها تحمیل می کند آسیب هایی که گاه هزینه های جبران ناپذیری در پی دارد.

نکته قابل توجه این است بیکاری در حالی به بحران عظیمی در  گیلان تبدیل شده است که این استان ظرفیت و پتانسیل بالایی در بخش های مختلف از جمله گردشگری، کشاورزی ، صنعت و … دارد؛ ظرفیت هایی که هیچ بهره مناسبی از آنها نمی شود.

به جمع دانشجویان و جوانان که می روی تا نظرشان را در خصوص معضل بیکاری جویا شوی زخم های کهنه شان سرباز می زند.

آسیه نیازمند یکی از از دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی دانشگاه پیام نور فومن  است. وقتی از او در خصوص مشکل بیکاری جوان می پرسم رغبتی به پاسخ دادن ندارد بعد از کمی مکث می گوید: صحبت کردن من و امثال من چه دردی از این معضل را داوا می کند متاسفانه گوش شنوای مسئولان سالهاست بسته است.

وی ادامه می دهد: متاسفانه در کنار اینکه تعریف درستی از بیکاری و اشتغال در کشور و استان ما نشده است مسئولان با استخدام های خارج از ضوابط، بی توجهی به توسعه و سرمایه گذاری در بخش های مختلف به خصوص گردشگری و صنعتی در استان به این مشکلات دامن زده اند.

فاطمه محبی نژاد یکی از جوانان باهوش نخبه گیلانی اهل و ساکن شهرستان لاهیجان است که سال ها است در حوزه تکنولوژی آی تی و نرم آفزار فعالیت می کند.

وی با بیان اینکه کسی به دردل و مشکلات جوانان در کشور و استان توجهی ندارد می گوید: متاسفانه یه تصویر اشتباهی که ایجاد شده عدم جذب دختران در سیستم های اداری است من تاکنون بارها به ادارات مختلف مراجعه کرده ام اما هنوز پاسخ قانع کننده ای نگرفته ام.

سید امیرمحمد ولی زاده نیز از دیگر فارغ التحصیلان بیکار از شهرستان تالش استان گیلان است که از مسئولان گلایه زیادی دارد و می گوید: متاسفانه در کشور و استان ما برنامه مشخصی برای جوانان و آینده آنها وجود ندارد و جوانان همچنان سردرگم پیدا کردن شغل و … هستند.

وی بیکاری را عامل دیگر مشکلات جوانان از جمله مسکن، ازدواج و… برشمرد و می افزاید: امروز جوانان انگیزه خود را برای ادامه مناسب زندگی از دست داده اند روز به روز آمار آسیب های اجتماعی به خصوص اعتیاد و حتی خودکشی ها در حال افزایش است.

بنیامین فدایی فارق التحصیل و ورزشکار رشتی تعطیلی و رکود واحدهای تولیدی و صنعتی، استخدام های خارج از ضوابط، گرانی و تورم و… را از دلایل تشدید مشکل بیکاری در استان دانسته و می گوید: متاسفانه این خود مسئولان هستند که جوانان را به سمت حضور در قهوه خانه ها، اعتیاد، بی بندو باری با بی توجهی به مشکلات آنها سوق می دهند و در واقع خود آنها نیز راهکار خروج از بحران بیکاری را باید تدوین و اجرایی کنند.

این روزنامه یا شب نامه نیست، بلکه دردنامه ای از وضعیت اشک آلود جوانانی است که دست نیاز و تقاضا به جامعه دراز کرده اند اما هنوز مرحمی بر زخمشان گذاشته نشده و همچنان اندر خم یک کوچه اند.

جوانان سرمایه، اساس و بنیان هر جامعه ای به شمارمی روند که کشورها برای توسعه چند بخشی، رشد و تعالی نیاز دارند از این موتور محرکه به خوبی بهره ببرند.

امروز جوانان به پویایی، حرکت و انگیزه نیاز دارند و تنها مسئولان هستند که به این نیاز و دغدغه قشر جوان می تواند پاسخ درخوری بدهند.

اگر امروز جوانان نشاط، شادابی و هیجانات ویژه سن خود را تخلیه نکنند و اگر نیازهای این قشر به موقع پاسخ داده نشود بی شک با حجم عظیم تبلیغات غربی و هجمه های فرهنگی به بیراهه می روند و این موضوع آسیب های زیادی برای جامعه در پی خواهد داشت.

اشتغال، امید و اعتماد را از نیازهای ضروری جوان امروز است و امید تنها از طریق اشتغال و فرصت های شغلی و اعتماد مقوله ای است که با ازدواج امکانپذیر است موضوعاتی که برنامه ریزان کشور نباید با غفلت و کم توجهی به راحتی از کنار آن بگذرند.

متاسفانه آمارها در خصوص بیکاری رضایت بخش نیست و موضوعی که بیش از اعلام آمارها اهمیت دارد اینکه به دلیل بیکاری جوانان به سمت تحصیلات تکمیلی سوق یافتند، موجب شده است در سه الی پنج سال آینده موج جدید بحران بیکاری جوانان تحصیلکرده در راه باشد.

اگر امروز برای این مشکل چاره اندیشی نشود تبعات آن متوجه کل جامعه شده و دیگر راه جبران نیز باقی نخواهد ماند این در حالی است که امروز ما مسئله جوانان را رها کرده ایم.

کاسپین

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار