دلخوش: تغییر کاربری اراضی کشاورزی کاهش تولید محصولات را در پی دارد


دلخوش: تغییر کاربری اراضی کشاورزی کاهش تولید محصولات را در پی دارد
تاریخ درج خبر : ۱۵ خرداد ۱۳۹۵  

گیلان تایمز:

دلخوش

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس گفت: زمینه کاشت، داشت و برداشت محصول در استان‌های شمالی بسیار مهیاست اما متاسفانه تغییرات کاربری اراضی کشاورزی کاهش تولیدات محصولات کشاورزی را در پی دارد.

سیدکاظم دلخوش درباره صادرات محصولات کشاورزی استان‌های شمالی به کشورهای حاشیه دریای خزر، اظهار کرد: بازارهای خاورمیانه و حاشیه دریای خزر می‌توانند مقصد مناسبی برای محصولات کشاورزی ما به شمار آیند و این درحالی است که محصولات کشاورزی باید در گام نخست با شناسنامه و برند اختصاصی با استفاده از صنایع تبدیلی مدرن صادر شوند.

وی با بیان این‌که «یکی از دلایل مهاجرت کشاورز در استان‌های شمالی، کوچک بودن اراضی کشاورزی است» ادامه داد: برخی از کشاورزان شمالی باتوجه به مقیاس کشت و هزینه تولید نمی‌توانند درآمدی کسب کنند که جوابگوی امرار معاش‌شان باشند.

وی با بیان این‌که «هزینه تولید بیش از درآمد برای کشاورز است و براین اساس صنعت کشاورزی نمی‌تواند مقرون به صرفه باشد»، تصریح کرد: زمینه کاشت، داشت و برداشت محصول در استان‌های شمالی بسیار مهیا است اما متاسفانه تغییرات کاربری اراضی کشاورزی کاهش تولیدات کشاورزی را در پی دارد.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس اظهار کرد: برای ایجاد ارزش افزوده برای محصولات کشاورزی ما نیازمند بسته‌بندی و صنایع تبدیلی مدرن هستیم و این درحالی است که باید محصولات کشاورزی زمانی صادر شود که دارای استاندارهای بین‌المللی از جنس بسته بندی مدرن باشند.

وی با بیان این‌که «۳میلیون و ۲۰۰ هزار تن مصرف برنج در کشور داریم» خاطرنشان کرد: با توجه به نیاز کشور به برنج، بدیهی است که در مقطع کنونی واردات داشته باشیم زیرا اراضی کشاورزی مقیاس کوچک دارند و به همین علت میزان تولید برنج نمی‌تواند افزایش مناسبی داشته باشد.

ایسنا

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار