سالگرد زلزله ناگوار رودبار و منجیل که از یادها پاک نخواهد شد + تصاویر


سالگرد زلزله ناگوار رودبار و منجیل که از یادها پاک نخواهد شد + تصاویر
تاریخ درج خبر : ۳۱ خرداد ۱۳۹۵  

سالگرد زلزله ناگوار رودبار و منجیل که از یادها پاک نخواهد شد + تصاویر

به گزارش گیلان تایمز :

۳۱خرداد ۱۳۶۹ زلزله رودبار و منجیل – ۳۰دقیقه بامداد واپسین روز بهار ۶۹، زلزله ای به شدت ۴/۷ریشتر، رودبار و منجیل در جنوب گیلان را لرزاند و ۳۵هزار نفر را با خود به کام مرگ فرستاد. در این حادثه بیش از دویست هزار واحد مسکونی تخریب و پانصدهزارتن بی خانمان شدند.

 

http://resistart.ir/static/media/uploads/new_galleries/war%20iran%2035/865.jpg

/ عکاس : مهدی منعم

قدرت تخریب زلزله ۳۱ خرداد ۶۹ رودبار و منجیل به بزرگی ۴ و هفت دهم ریشتر بود که شهرهای رودبار، منجیل، لوشان و ۷۰۰ روستای اطراف را به نابودی کشاند و به ۳۰۰ روستای دیگر خسارت عمده وارد نمود. خسارت حاصله از این زمین‌لرزه ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد شد. کانون ژرفی زمین‌لرزه مذکور حدود ۱۹ کیلومتری از سطح زمین بود و بر اثر آن یکصد هزار خانه خشتی و گلی با خاک یکسان شدند یا متحمل خسارات عمده گردیدند و بیش از سی و پنج هزار کشته، شصت‌هزار زخمی و پانصدهزار بی‌خانمان آنرا در لیست مرگبارترین ۱۰ زلزله جهان در صدسال گذشته قرار می‌دهد.

این زمین‌لرزه به لحاظ وسعت و شدت از زلزله‌های بی‌سابقه این منطقه در طی سدهء اخیر بود که مناطق وسیعی از استانهای تهران، گیلان، آذربایجان شرقی، مرکزی، زنجان، همدان، مازندران، سمنان و شهرهایی از قبیل لاهیجان، رودسر، لنگرود، آستانه اشرفیه، تنکابن، سراب، اردبیل، مشکین‌شهر، کرج و شهرک‌های اطراف بروجرد محور قزوین-رشت و روستاهای رودبار الموت طالقان، فیروزکوه مهدی‌شهر، شهمیرزاد، زیراب، بوئین زهرا و دهها شهر و روستای دیگر را به لرزه درآورد. وقوع این زمین‌لرزه در تهران نیز باعث وحشت زیاد مردم شد و بسیاری را از خواب بیدار نمود، لیکن آثاری از ریزش منازل یا تلفات انسانی مشاهده نگردید اما برخی از مطبوعات گزارش دادند که تعدادی از منازل مسکونی قدیمی تهران واقع در محلات جنوبی شهر آسیب‌های جزئی دیده‌اند.

زمین لرزه رودبار۲ زمین لرزه رودبار زمین لرزه رودبار۴ زمین لرزه رودبار۳

عکس+زمین لرزه+رودبار (۶) عکس+زمین لرزه+رودبار (۷) عکس+زمین لرزه+رودبار (۸) عکس+زمین لرزه+رودبار (۹) عکس+زمین لرزه+رودبار (۱۰) عکس+زمین لرزه+رودبار (۱۱) عکس+زمین لرزه+رودبار (۱۲) عکس+زمین لرزه+رودبار (۱۳) عکس+زمین لرزه+رودبار (۱۴) عکس+زمین لرزه+رودبار (۱۵) عکس+زمین لرزه+رودبار (۱۶) عکس+زمین لرزه+رودبار (۱۷) عکس+زمین لرزه+رودبار (۱۸) عکس+زمین لرزه+رودبار (۱۹) عکس+زمین لرزه+رودبار (۲۰) عکس+زمین لرزه+رودبار (۲۱) عکس+زمین- لرزه+رودبار (۲۱) عکس+زمین لرزه+رودبار (۲۲) عکس+زمین لرزه+رودبار (۲۳) عکس+زمین لرزه+رودبار (۲۴) عکس+زمین لرزه+رودبار (۲۵) عکس+زمین لرزه+رودبار (۲۶) عکس+زمین لرزه+رودبار (۱) عکس+زمین لرزه+رودبار (۲) عکس+زمین لرزه+رودبار (۳) عکس+زمین لرزه+رودبار (۴) عکس+زمین لرزه+رودبار (۵)

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار