تور دوچرخه سواری”زعفران دیلمان افتخار گیلان” آغاز شد


تور دوچرخه سواری”زعفران دیلمان افتخار گیلان” آغاز شد
تاریخ درج خبر : ۲۱ مرداد ۱۳۹۵  

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی گیلان:

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی گیلان گفت: تور سه روزه دوچرخه‌سواری از دیلمان تا انزلی با هدف ترویج توسعه کشت زعفران و با شعار”زعفران دیلمان افتخار گیلان” آغاز شد.

به گزارش گیلان تایمز، علی اصغر جدی نیا  با اشاره به اینکه این تور به مدت سه روز  از تاریخ ۱۹ مرداد از دیلمان آغاز شد و ۲۱ مرداد در بندر انزلی به پایان می‌رسد اظهار داشت: هدف از برگزاری این تور ترویج و توسعه کشت زعفران در استان است.وی با اشاره به اینکه کشت زعفران چند سالی است که در سیاهکل و منطقه دیلمان آغاز شده است افزود: کشت محصول زعفران نتایج مطلوبی را در منطقه دیلمان داشته و این امر در راستای توسعه در دیگر شهرستان‌ها نیازمند توسعه و ترویج است.

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی گیلان تور سه روزه دوچرخه‌سواری با محوریت کشت زعفران را اقدامی ترویجی و ابتکاری نو عنوان کرد و افزود: حرکت مذکور اقدامی فرهنگی و ورزشی است که می‌تواند کشت محصول زعفران منطقه دیلمان را در سطح کشور معرفی کند.

جدی‌نیا با تاکید بر اینکه این تور فرهنگی در حوزه ترویج محصول کشاورزی برای نخستین بار در کشور در گیلان برگزار شده است خاطرنشان کرد: اقدام برگزاری تور فرهنگی ورزشی دوچرخه سواری با محوریت ترویج و توسعه کشت زعفران در قالب اقدامی نو در سطح کشور بی‌نظیر و مطرح است.

منوچهر پارسافر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم  با بیان اینکه در گیلان ۱۲ هکتار از اراضی استان زیر کشت محصول زعفران است اظهار داشت: کشت زعفران در گیلان در شهرستان‌های سیاهکل، املش، رودبار، رودسر، تالش و رضوانشهر کشت می‌شود.

معاون باغبانی جهاد کشاورزی استان گیلان میزان تولید محصول زعفران در استان را  سالانه ۳۶ کیلوگرم عنوان کرد و افزود: عملکرد این محصول در هر هکتار از اراضی گیلان ۳ کیلوگرم است.

وی با اشاره به رشد خوب و با کیفیت محصول زعفران در شهرستان سیاهکل و منطقه دیلمان خاطرنشان کرد: چهار و نیم هکتار از اراضی دیلمان و سیاهکل زیر کشت محصول زعفران است که به‌طور سالانه سیزده و نیم کیلوگرم زعفران تولید می‌کند.

پارسا فر با تاکید بر اینکه کشت زعفران در مناطق جلگه‌ای گیلان توصیه نمی‌شود تصریح کرد: کشت این محصول باید در ارتفاعات و ۱۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا انجام شود و آب و هوایی شبیه شرایط اقلیمی خراسان رضوی داشته باشد.

 

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار