جهش ژنتیکی طی تکوین جنینی می تواند دلیل ابتلا به دیابت باشد


جهش ژنتیکی طی تکوین جنینی می تواند دلیل ابتلا به دیابت باشد
تاریخ درج خبر : ۱۰ شهریور ۱۳۹۵  

جهش ژنتیکی طی تکوین جنینی می تواند دلیل ابتلا به دیابت باشدبه گزارش گیلان تایمز،

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی استان گیلان گفت:درمان های شخصی برای افراد مبتلا به دیابت، بعد از اینکه محققین کشف کرده اند که یک جهش ساده می تواند تکوین پانکراس را به طور اساسی تغییر دهد، یک گام به واقعیت نزدیک تر شده است.

دکتر سید محسن نساج حسینی اظهار کرد:محققین A*STAR کشف کرده اند که یک موتاسیون نقطه ای در ژنی به نام HNF1B تکوین جنینی پانکراس را متوقف می کند و مانع از رشد سلول های بتای حیاتی می شود که در تولید انسولین نقش دارند.

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی استان گیلان افزود:درک بیشتر در مورد تکوین سلول های بتا  و نقش ژنی مانند HNF1B در تکوین آن ها، می تواند به درمان های دیابتی هدفمندتر منجر شود.

دکتر نساج ادامه داد:در این مطالعه محققین رده های سلولی بنیادی پرتوان را از افراد مبتلا به شکلی نادر از دیابت ارثی به نام دیابت با سن بروز بلوغ جوانان(MODY5) تولید کردند و آن ها را با سلول های افراد سالم مورد مقایسه قرار دادند.

وی گفت:در MODY5، کودکانی که موتاسیون ژنی را از یکی از والدین دریافت کرده باشند، پانکراس های کوچک و بدشکلی را تولید می کنند و این امر موجب می شود که آن ها زودتر از سن مورد انتظار (زیر ۲۵ سال) مبتلا به دیابت شوند.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی افزود: در واقع در این مطالعه محققین سلول های بنیادی پرتوان القایی مشتق از بیماران مبتلا به MODY5 را برای مطالعه تکوین پانکراسی در آزمایشگاه مورد استفاده قرار دادند و به طور جالبی دریافتند که موتاسیون ژنی در HNF1B می تواند تاثیر عمیقی در تکوین پانکراس در مراحل اولیه زندگی بر جای بگذارد.

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار