اختصاصی/با پاسخ شهردار رشت،شورانشینان قانع نشدند


اختصاصی/با پاسخ شهردار رشت،شورانشینان قانع نشدند
تاریخ درج خبر : ۱۹ دی ۱۳۹۵  

اختصاصی/با پاسخ شهردار رشت،شورانشینان قانع نشدند

در پایان رأی گیری از پانزده آرای مأخوذه، هشت رأی قانع نشدن، شش رأی قانع شدن و یک رأی ممتنع بیرون آمد ، و به این ترتیب در جلسه بعدی طرح استیضاح شهردار رشت مطرح می شود.

به گزارش گیلان تایمز: صد و هفتاد و یکمین جلسه شورای اسلامی رشت بعد از قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید، سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و فرازی از وصیت نامه شهید نهی قناد آغاز گردید.

حاضرین در این جلسه، فاطمه شیرزاد، فرانک پیشگر، اسماعیل حاجی پور، محمدحسین واثق کارگرنیا، محمود باقری خطیبانی، محمدعلی رفیعی نوده، رضا رسولی، حجت جذب، مظفر نیکومنش نودهی، سید رضا موسوی روزان، مسعود کاظمی، فرهاد شوقی هستند.

مسعود کاظمی، رئیس شورای شهر رشت در ابتدای جلسه با تبریک ولادت امام حسن عسگری(ع)، وفات حضرت معصومه(س) را تسلیت گرفت و قیام ۱۹ دی را گرامی داشت.

با توجه به اینکه در پایان سال مالی هستیم بی ثباتی در حوزه شهرداری بسیار زیاد است و چندین ماه پاکبانان، بازرسین خط ها حقوق نگرفتند، پیمانکاران دادشان در آمده است، به اندازه ای بدهکار شدند که دارایی ۲۴ درصد از آن ها مالیات می گیرد.

وی در ادامه افزود: من این را به دلیل عدم نظارت شورا می دانم، در طی یک سال در حوزه مالی چهار نفر جابه جا می شوند و بعد می گویند در مدیریت شهر ثبات وجود ندارد. یک هفته است ما ذیحساب نداریم، باتوجه به اینکه در پایان سال قرار داریم و باید پاداش ها را بدهیم این چنین مدیر مهمی وجود ندارد و این ها به شورا برمی گردد.

در چند روز گذشته روز رشت را کنسل کردند. مراسم هایی چون دیدار با خانواده شهدا و زیارت قبور شهدا را به بهانه عدم مدیریت درست سازمان فرهنگی لغو کردند در حالی که سازمان فرهنگی سال قبل مجری مراسم نبود. آقای قانع با همه مشکلاتش که برای بچه هایش بود کارها را انجام می داد و مشکلات به گردن او افتاد.

امسال هم مشکل دیگری به وجود آمده که من چندان از آن مطلع نیستم ولی به گردن آقای قانع انداختند. در سندی که من می بینم برای ۲۲ نفر صبحانه، ناهار و شام و پول مایحتاج فردی را برای این آموزشگاه تهیه کنند و آقای شهرداری زیرنامه به آقای قانع پاراف کردند که اقدام لازم شود و حتی نگفتند که بررسی شود و حال تقصیر را به گردن آقای قانع انداختند.

باقری ادامه داد: شرکتی در پل بوسار وجود دارد که یک سال با ما قرارداد دارد که ما زمینش را گرفتیم و در حاشیه رودخانه به آن ها زمین دادیم. واقعا ما به فکر مردم هستیم؟ چطور ملکی را به کسی اجاره دادیم و به دستور کدام عضو شورا به دیگری اجاره می دهیم؟

این پول مردم است و باید صرفه جویی کنیم و نیاییم به بهانه همایش شعر شیون فومنی سالن مخابرات را اجاره کنیم. شیونی که در شعرش از فقر مردم می گفت. من خودم شیون را می شناسم.

فاطمه شیرزا به عنوان ناطق دوم با تبریک ولادت امام حسن عسگری(ع)، وفات حضرت معصومه(س) را تسلیت گرفت و قیام ۱۹ دی را گرامی داشت.

وی با ابراز امیدواری در خصوص انجام تکالیف شورایی در روزهای باقی مانده افزود: روزهای پایانی  است، خوب است که در راستای گام شورایی قدم برداریم و از تفرقه و دعوا بپرهیزیم. قاری قرآن آیاتی از نقش شورا را قرائت کرد . هرکاری که در کار شورا انجام گرفته به اسم پانزده عضو شورا است و کسی نمی تواند بگوید من این کار را انجام ندادم و در این کارها نقشی نداشتم. خوب است در این مدت باقیمانده اثرگذاری که قطعا می توانیم داشته باشیم به نتیجه برسانیم.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگی همه کسانی که به کار شورایی می پردازند دقت نظرخود را انجام دهند و به محتوای مطالب خودشان دقت نظر داشته باشند و این قابل قبول نیست که از خودمان رفع مسئولیت کنیم. امیدواریم آقای شهردار نیز تذکرات لازم را به زیرمجموعه خود بدهند.

وی افزود: صندلی های مدیریتی بانوان ما کم است و امیدواریم مسئولین توجه بیشتری به این موضوع کنند به خصوص در حوزه هایی که بسیار مشهود است.

شیرزاد در ادامه گفت: در حوزه ایثارگران شهرداری دستورعمل خدمات رسانی به ایثارگران تدوین شد که جا دارد از آقای مهندس ترومیده تشکر کنم. خانواده معظم شهدا پشتیبان اصلی نظام هستند و امیدواریم ما همیشه قدردان زحمات آن ها باشیم و به رفع دغدغه های آن ها توجه کنیم.

سیدرضا موسوی روزان نیز با تبریک ولادت امام حسن عسگری، تسلیت حضرت معصومه و گرامیداشت قائم مقام فراهانی، قیام ۱۹ دی را نیز گرامی داشت و اظهار داشت: از تخریب همکاران در فضاهای مجازی خودداری کنیم، این تخریب ها سرانجام خوبی ندارد ، فردا ممکن است دامن خودمان را بگیرد. تخریب همکار هیچ سودی ندارد.

وی در پایان تصریح کرد: امیدوارم سخنان مقام معظم رهبری را گوش دهیم و راه ارزش ها بدانیم و در این راه حرکت کنیم.

مجید رجبی ویسرودی و امیرحسین علوی وارد صحن شدند.

شهردار رشت جهت ارائه ی پاسخ به سوالات اعضای شورا وارد صحن شد.

ثابت قدم جهت ارائه ی پاسخ به اعضای شورای شهر ۳۰ دقیقه وقت دارد.

ثابت قدم برای پاسخگوئی به ۳ سوال وارد صحن شده است. سوال اول اعضای شورا عدم پرداخت به موقع حقوق کارکنان شهرداری و تاخیر چند ماهه پرداخت آن ها باوجود تذکرات اعضای شورا است. سوال کنندگان پرسیدند چرا به بهانه کارهای عمرانی این تاخیرات انجام می گیرد؟

شهردار رشت در پاسخ به این سوال با اسلایدی که از قبل آمده کرده بود جواب داد. وی درباره پرداخت حقوق کارکنان گفت: ما تقسمیات خودمان را به صورت مورد به مورد ارائه کردیم. در بحث حقوق پرسنل در ماه آذر مشکلی نبوده و پرداخت شده است. معوقات بیمه پرسنل طی تواقفنامه ای که به پیوست مشاهده کردید طی تهاتری انجام خواهد گرفت. کلیات معوقات نیروهای حجمی در انتهای بهمن ماه صفر خواهد شد اما حقوق آبان و آذر آن ها در پایان دی ماه صفر خواهد شد. بحث نیروهای حجمی فضای سبزی منطقه یک هم طبق برنامه زمان شده اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: در منطقه دو هم تا پایان دی ماه حقوق معوقات آذرماهی ها را پرداخت خواهیم کرد. در منطقه ۳ هم معوقاتی باقی مانده است که به مانند منطقه ۲ تا پایان دی ماه پرداخت خواهد شد. در منطقه پنج هم تا بیست و سوم حقوق آذرماه پرداخت خواهد شد و در سازمان آتش نشانی هم بحث تهاتر بیمه را انجام خواهیم داد.در سازمان های پارکها، زیباسازی، مشاغل شهری هم مشکلی نداریم. در سازمان عمران، سازمان فرهنگی و ورزشی و سازمان پسماند هم تا بیست و سوم دی ماه معوقات انجام خواهد گرفت. در سازمان تاکسیرانی معوقات تا پایان دی ماه پرداخت می شود.

شهردار رشت ادامه داد: در این اسلاید مشخص است که نظام پرداختی که ما قول داده بودیم انجام خواهد گرفت را نشان دادیم که در بعضی جاها پرداخت حقوق ها زودتر از موعد هم انجام گرفته است.

عباس صابر وارد صحن شورای شهر شد.

سوال دوم اعضای شورا در باره ترمیم آسفالت و اجتناب از کنده کاری های متعددی بود که شهرداری رشت اقدامی در این رابطه انجام نداده است.

ثابت قدم در پاسخ به این سوال گفت: این سوال که البته غیر قابل قبول است. چون دلیل خاصی بیان نشده است. حجم آسفالت های ما مشخص است. برای این که قیاسی داشته باشم ما در سال نود و سه مجموع عملکرد چهارصد و شصت هزار متر مربع و اکنون به یک میلیون متر مربع رسیده است. یعنی دقیقا کارکرد ما از دوسال قبل سیصد برابر افزایش یافته است.

شهردار رشت اضافه کرد: آن چه در نه ماهه انجام گرفته متراژ آن مشخص است. هرکدام از این محلات کارهایش مشخص است.

وی در ادامه اسلاید کارکردهای مختلف آسفالت در مناطق مختلف را نشان داد. وی افزود: برنامه های سازمان عمران طبق برنامه ای بود که شهرداری مصوب کرده است. در بحث کیفی هم ایراداتی که بوده است ما سعی کردیم استانداردهای جدیدی را تعیین کنیم که از جمله این موارد پایش آسفالت بود.

وی افزود: ما در مرمت و نگهداری هم بحث پایش را در نظر گرفتیم.

شهردار رشت در ادامه گفت: در بخش لجستیک ما فینیشرهای دوگانه را برای آسفالت ها تعیین کردیم که بتوانیم جهت پشتیبانی از آسفالت ها کار کند. در بخش حمایت از محیط زیست از قیرهای انسولینی استفاده شده است و و در بخش حمل هم برای کاهش مشکلات حمل و نقل سعی کردیم اقداماتی را در دستور کار قرار دهیم که بتوانیم نقطه آغاز تا پایان کار را پیش بینی کنیم.

ثابت قدم در ادامه با نشان دادن اسلایدی اقدامات شهرداری در کیفی سازی آسفالت را ارائه کرد.

وی افزود: پروژه جمع آوری و هدایت آب های سطحی کنده کاری های را موجب شده که البته این پروژه در راستای افزایش کیفی سازی آسفالت انجام گرفته است.

سوال سوم اعضای شورا در مورود عدم جمع آوری عابربانک های بانک شهر بود که شهرداری به تعهد خود درباره عدم جمع آوری آن اقدام نکرده است.

شهردار رشت در پاسخ به این سوال گفت: ما اخطاریه هایی از سوی شورای محترم داشتیم که نسبت به جمع آوری این نت شهرها اقدام شود که ما درخواست جمع آوری آن را با ارسال لایحه ای داشتیم. بعد در تیرماه لایحه ای را برای اجاره این مکان ها به شورا ارائه کردیم.

ثابت قدم افزود: مکاتبه ای با دستگاه قضایی در این رابطه داشتیم که آیا جمع آوری این بانک ها مشکل قانونی نخواهد داشت که پاسخی دریافت نشده است. نامه ای نیز از سوی بانک ارائه شده که درخواست اجاره این مکان ها را داشته است. به هر صورت ما باید منتظر پاسخ دستگاه قضایی در این رابطه باشیم.

مسعود کاظمی، رئیس جلسه گفت: بنا بر قانون و مقررات ،موافقین و مخالفین در حال ثبت نام هستند.

اسماعیل حاجی پور خطاب به ریاست جلسه اظهار داشت: شما به قانون نگاه کنید، آقای شهردار پاسخ دادند و دیگر باید به کارشان برسند. ما الان باید بگوییم قانع شدیم یا نه؟

سید امیر حسین علوی در آغاز صحب خود گفت: پناه میبرم به خدا از شر شیطان، به آقای شهردار برای خدمات شهرداری خسته نباشید میگویم.

وی ادامه داد: اگر امروز سوالی برای آسفالت مطرح می کنیم، بخاطر مردم است که از ما می پرسند. اگر سوال آسفالت مطرح شده است برای افکار عمومی مردم شهر است.

شورایی که ۸ مهندس دارد، شهردار دکترای شهرسازی دارد. چرا کیفیت پروژه های عمرانی به این شکل است؟! ما هر بار در مورد این مسائل صحبت کردیم، برای مدتی رفع شد اما مجددا به همان شکل است. ما مسئول پاکبانان و آتش نشان ها هستیم، چرا آنها حقوق نگرفته اند؟ ما مسئول جواب دادن هستیم. چرا یک مدیر پاداش می گیرد، اما کارگر حقوق خود را دریافت نمی کند؟ چگونه یک کارگر می تواند حقوق معوقه اش را چند ماه نگیرد؟ سوگند می خورم که همیشه تصمیمات شورا به نفع مردم بوده است و خواهد بود.

فرهاد شوقی دیگر عضو شورای شهر گفت: از آقای استاندار برای دغدغه ای که برای حقوق پرسنل شهرداری داشتند تشکر می کنم. البته شهردار می گویند که از طرف دولت کمک نکرده اند که البته حق را در نظر بگیریم در رابطه با حقوق لوله ها هفت میلیارد تومان کمک کردند.

وی ادامه داد: در رابطه با تهاتر معوقات بیمه کارکنان شهرداری نامه ای است که ملکی که قرار است تهاتر شود همان خانه بیست و چهار میلیاردی است که به در بلوار دیلمان وجود دارد که قولش را به باشگاه سپیدرود دادند. این به نظرم خروجی ندارد؟ پس مردم را چه کنیم و سپیدرود را چه کنیم. در مورد کیفیت آسفالت من خودم دیدم که با پا داشتند آسفالت می کردند که من عکس آن را گرفتم و به آقای صابر نشان دادم که تایید کردند که کیفیت آسفالت خراب است.

وی تصریح کرد: کیفیت آسفالت ها سه هفته است که درطرح سوال قرار گرفته است.

محمود باقری خطیبانی خطاب به رضا رسولی دیگر عضو شورای شهر گفت: من همیشه مخالف شهردارم و همواره مخالفتم را می گویم، الان هم وقتم را به آقا رضا ثابت قدم می دهم!!

رضا رسولی دیگر عضو شورا با اشاره به ارائه ی آمار توسط ثابت قدم اظهار داشت: این پاسخ های شهرداری، اعداد است، این اعداد و ارقام کیفیت بهتر را نشان میدهد. اما حقوق معوقه پرسنل به هیچ طریقی قابل درک نیست، به هیچ طریقی نمی شود این را قبول کرد. پاسخ های شهرداری در بعضی از شاخص ها در حال بهبود است.

رجبی با بیان اینکه پرداخت حقوق کارگر در سر موعد مقرر انجام نمی گیرد گفت: این  موضوع مشکل ساز است.

وی افزود: در کارها برنامه محور نیستید. در این شهر به غیر از پیاده راه سازی کار دیگری نداریم، آسفالت ها مشکل دارند. کارهای شما تبلیغاتی است، با ادارات همکاری نمی کنید. من الکی حرف نمی زنم. آقای شهردار در جلسه ای که در مورد تراموا داشتید صحبت می کردید گفتید رجبی پیش من و شیر خورده خوابیده است. حقوق کارگران را نمی دهید و این موضوع به هیچ وجه قانع کننده نیست.

رجبی بیان کرد: در مورد آسفالت ها باید کارها را انجام بدهید. وقتی من در جایگاه شورا قرار گرفتم، وظایفم فرق دارد، دیگر کارم فردی نیست. تلفن هایم را جواب می دهم. آقای شهردار، کارگر شهرداری به دلیل اینکه گفت ۴ ماه است که حقوق نگرفتم مورد ضرب و شتم قرار گرفت. آقای شهردار شما بعضی اوقات کارهایی انجام می دهید. اگر حقوق ها را پرداخت کنید، ثوابش بیشتر است و کار شما بهتر صورت می گیرد. دلیلی ندارد که کنار مسجد صاحب زمان پیاده راه می زنید.

وی ادامه داد: شما در بانک شهر کار خوبی انجام دادید و باعث شد خدماتی در راستای کاری و شهروندی خود به مردم دهیم.  ۵ الی ۶ بانک شهر دیگر در قسمت های مختلف بزنید اما از شورا مجوز بگیرید. مردم به ما به عنوان نماینده رأی دادند، ما هم شهردار را انتخاب کردیم. باید به مردم احترام گذاشت. نمی توانیم یک نفر را انتخاب کنیم، بعد یه سری ها له شوند. من مخالف شهردار نیستم، دوستش هستم، اما چیزهایی که قانون گفته است را باید در چارچوب قانون انجام دهد.

شیرزاد با بیان اینکه وظایف شهرداری ها به عنوان وظایف ذاتی در راستای کارهای شهرداری ها باید صورت گیرد گفت: کارهای مثبتی در این سالها در شهرداری رشت صورت گرفته است. وظیفه ذاتی شهرداری پرداخت حقوق کارگرها است که لازم الاجراست. پرداخت حقوق کارگر و بخش خصوصی، دیگر نباید تذکر داده شود. وظیفه شهرداری است و شورا باید نظارت کند. این همه پرداخت حقوق را نباید بگوییم، ما هم کارهای دیگری داریم.

وی افزود: شما شهردار متخصص هستید. در بخش زیرساخت، آسفالت و روکش باید در ظرف زمان معین انجام بگیرد. نباید آقای استاندار تذکر دهد. امورات عمرانی باید به نحو احسن انجام بگیرد. ما می خواهیم این موارد انجام گیرد. امیدوارم هر چه سریعتر طرح ساماندهی آبهای سطحی و آسفالت معابر انجام گیرد. شما وقت برای شهر می گذارید، این دو موضوع را هم پیگیری کنید. امیدوارم تا پایان سال این دو موضوع آسفالت و پرداخت حقوق انجام بگیرد.

رفیعی در ادامه بیان کرد: این سه سوال چیزهای جدیدی نیست و همیشه بحث پرداخت حقوق در ادارات و کارخانجات مختلف در ادوار گذشته نیز وجود دارد، بحث آسفالت هم سالهاست که درگیرش هستیم. من به شما رأی ندادم. امورات شهرداری باید در قالب فعل باشد نه غیر فعل. آقای دکتر یا آسفالت نکنید اگر هم می کنید، درست صورت بگیرد. کار به نحو احسن انجام گیرد. امروز آسفالت می کنید، فردا خراب نکنید، پول بیت المال است اما در خصوص بانک شهر؛ اگر قرار است بانک شهر بماند، لایحه ای صورت بگیرد. لایحه ای جدید تنظیم کنید. در خصوص پرداخت حقوق هم باید بگویم که سر موعدش انجام  دهید. حقوق کارگرها را سر موقع بدهید که دیگر شما برای معوقه حقوق اینجا نیایید.

شهردار نیز پاسخ داد: در مورد حقوق کارگران هم طی اسنادی سعی داریم تا پایان دی همه معوقات پرداخت شود. در مقوله آسفالت، بحث کیفیت مشکلی نداریم. در تفکیکش در بخش محلات محروم و غیر محروم هم به همین شکل.  در اسلایدها به صورت مستند توضیح داده شده است. ما در موضوع حجم آسفالت طبق نظرات جمع عمل خواهیم کرد، اگر لازم است حجم آسفالت را پایین بیاوریم برای شهرداری بهتر است. در مورد بحث بیمه هم باید نکته ای بگویم: در مورد لایحه سپیدرود کارهایش انجام شده، که پاسخی داده نشده است. ما املاک دیگری نیز در نظر گرفته ایم. اگر شورا لایحه را تنظیم کند، خرید سپیدرود انجام می شود.

حاجی پور در واکنش به پاسخ های شهردار گفت: من که زیاد نفهمیدم آقای شهردار چه می گویند. همین امروز پاسخ ها را عملیاتی کنند و حقوق کارگرها را بدهند.

شهردار رشت از صحن خارج شد.

خبرنگاران برای رأی گیری از صحن شورا خارج شدند. و بعد از نیم ساعت به صحن برگشتند.در پایان رأی گیری از پانزده آرای مأخوذه، هشت رأی قانع نشدن، شش رأی قانع شدن و یک رأی ممتنع بیرون آمد.جلسه بعدی شورای شهر رشت، روز سه شنبه ۲۱ دی ماه ۹۵ برای طرح استیضاح شهردار برگزار می گردد.

ختم جلسه توسط ریاست شورای شهر اعلام شد.

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار