بهترین مربی نیم فصل اول؛ علی نظرمحمدی


بهترین مربی نیم فصل اول؛ علی نظرمحمدی
تاریخ درج خبر : ۱۹ دی ۱۳۹۵  

بهترین مربی نیم فصل اول؛ علی نظرمحمدی

اینکه یک مربی بتواند هیجان و هوشمندی را توأمان در تیمش پدید آورد و توازن بین این دو ویژگی متضاد را نیز برقرار کند، نشان می‌دهد که مربی در مدیریت فنی تیمش بسیار موفق بوده.

به گزارش گیلان تایمز:

اگر بخواهید یک ستاره در نیم فصل اول لیگ یک انتخاب کنید، به چه کسی رأی می‌دهید؟ اگر به فکر انتخاب یک پدیده باشید، انتخاب‌تان کیست؟ اگر به فکر انتخاب بهترین مربی هستید چه کسی را برمی‌گزینید؟ بعید است گزینه‌ای بهتر از علی نظرمحمدی پیدا کنید. او به انتخاب ایران ورزشی، هم بهترین مربی لیگ یک است و هم ستاره و پدیده. دلایل انتخاب ایران ورزشی را با هم می‌شماریم:

۱- هیچ کس فکرش را نمی‌کرد که تیم تازه صعود کرده به لیگ یک، که اکثر تاریخش را در سطوح پایین فوتبال گذرانده، به صدرنشین لیگ یک تبدیل شود. توقع از سپیدرود این بود که حضوری آبرومندانه در لیگ یک داشته باشد، سهمیه‌اش را حفظ کند و به فکر فصل‌های آینده باشد.

سپیدرود اما با علی نظرمحمدی راه دیگری را رفت، همه مدعیان و متمول‌های لیگ یک را از پیش رو برداشت و به صدر نشست. این پروژه سنگینی برای یک مربی جوان بود اما نظرمحمدی نشان داد که جربزه‌اش را دارد.

۲- نظرمحمدی نه ستاره گران‌ قیمت خرید و نه این امکان را داشت که با دست باز و خیال آسوده در نقل و انتقالات بازیکن انتخاب کند. او با محدودیت‌ها و دردسرهای فراوان تیمش را در نقل و انتقالات تشکیل داد و باشگاه سپیدرود که مطالبات فصل گذشته بازیکنان را پرداخت نکرده بود، هرگز نتوانست بودجه‌ای را در نقل و انتقالات برای قراردادهای تازه مهیا کند. نظرمحمدی اما با دست خالی تیم موفقی را ساخت.

۳- مدیریت تیمی که با بحران مالی مواجه است، هرگز آسان نیست. بسیاری از مربیان کارکشته در چنین بحران‌هایی کار را رها می‌کنند یا شکست‌های پی در پی را با بی‌پولی باشگاه توجیه می‌کنند و توجیه‌شان هم بیراه نیست. نظرمحمدی اما نه دنبال شکست بود و نه در پی توجیه شکست. او در اوج بحران‌های مالی و مدیریتی سپیدرود بهترین نتایج را گرفت.

عجیب اینکه ادبیات او در مصاحبه‌هایش هرگز به سمت بدگویی از مدیران باشگاه و مسئولان نرفت. گله کرد اما به رغم فشار طاقت‌فرسا و به رغم تنهایی‌اش در راهی سخت، تحمل کرد، آبروداری کرد و صورت تیمش را با سیلی سرخ نگه داشت.

۳- نظرمحمدی فقط سرمربی سپیدرود نبود. اگرچه شهرداری رشت امکانات سفر و اقامت تیم را مهیا می‌کرد و علی بهارمست، مدیر تیم سپیدرود بسیار تلاش کرد که برای تیم شهرش کم نگذارد و فقر امکانات را با مدیریت پوشش دهد، اما نظرمحمدی با خرج کردن از اعتبار شخصی‌اش در فوتبال حدود نیم‌میلیارد تومان برای سپیدرود کمک گرفت تا بازیکنان تیمش را دست‌کم از بحران‌های روزمره نجات دهد.

نظرمحمدی فعالیت‌هایی برای اداره سپیدرود کرد که از مسئولیت‌های یک مربی نیست و نشان می‌دهد که او چقدر به فوتبال شهرش تعلق خاطر دارد.

۴- تیم نظرمحمدی همیشه فوتبالی پرهیجان و هوشمند را ارائه کرده. اینکه یک مربی بتواند هیجان و هوشمندی را توأمان در تیمش پدید آورد و توازن بین این دو ویژگی متضاد را نیز برقرار کند، نشان می‌دهد که مربی در مدیریت فنی تیمش بسیار موفق بوده.

۵- نظرمحمدی میان همه‌ی مربیان لیگ یک و لیگ برتر جوان‌ترین مربی فصل است. موفقیت او می‌تواند برای مربیان جوان فرصت‌های تازه‌ای بسازد. نظرمحمدی در این فصل سن مربیگری را کاهش داده و این تأثیرگذاری مهمی است.

۶- فوتبال رشت بعد از سقوط داماش به موفقیتی تازه نیاز داشت تا به مسئولان خواب‌زده‌اش یادآوری کند که فوتبال در این شهر ورزش مهمی است و کارکردهای اجتماعی عمیقی دارد. وظیفه این یادآوری را علی نظرمحمدی به دوش گرفت.

۷- نظرمحمدی با پشتوانه سیاسی و لابی سیاسی به مربیگری در سپیدرود نرسید. مسئولیتی سخت را در روزهای بحرانی سپیدرود قبول کرد و کار را به نتیجه‌ای فوق‌العاده در نیم فصل رساند. برای روش و موفقیت او در مربیگری اهمیت و اعتبار قائل باشیم.

۸- هیجان او در مربیگری، شوق و هیاهویش در کار و میل فراوانش به آموختن و پشتکار و پایمردی‌اش در مربیگری، ویژگی‌هایی نیستند که در هر مربی پیدا شوند. او بهترین مربی نیم فصل اول بود و چهره‌ ویژه در لیگ یک. پدیده این لیگ بود چون عنوان جوان‌ترین مربی متعلق به اوست و ستاره این لیگ بود چون درخششی فوق‌العاده داشت، نمایشی که از تماشایش لذت بردیم.

/منبع:گیل خبر

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار