«محمد بن سلمان» در اندیشه اخراج «عادل الجبیر» به‌بهانه افراط در ایران‌ستیزی است


«محمد بن سلمان» در اندیشه اخراج «عادل الجبیر» به‌بهانه افراط در ایران‌ستیزی است
تاریخ درج خبر : ۰۳ شهریور ۱۳۹۶  

گیلان تایمز:

اندیشکده آمریکایی «استراتفور» نوشته «محمد بن سلمان»، ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در تلاش است «عادل الجبیر»، وزیر خارجه این کشور را اخراج و برادرش «خالد بن سلمان» را جانشین وی کند.

اندیشکده «استراتفور» این خبر را در مطلبی درباره ژست‌های آشتی‌جویانه اخیر مقام‌های کشورهای ایران و عربستان منتشر کرده است.

«استراتفور» نوشته محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اخیراً در گفت‌وگو با خبرگزاری نیمه‌رسمی ایسنا از سفر متقابل دیپلمات‌های ایران و عربستان برای بررسی بازگشایی سفارت‌های دو کشور خبر داده است.

رسانه آمریکایی در ادامه به شایعاتی اشاره کرده که در روزهای اخیر از سوی برخی منابع خبری درباره احتمال جایگزینی «الجبیر» با «خالد بن سلمان» برادر ولیعهد که در حال حاضر سفیر عربستان در واشنگتن است منتشر شده‌اند.

منابع استراتفور ضمن تأیید این شایعات گفته‌اند که محمد بن سلمان این اقدامش را با متهم کردن الجبیر به اتخاذ مواضع افراطی علیه ایران توجیه خواهد کرد.

مطابق این ادعا، چنین اقدامی به ولیعهد تازه‌منصوب‌شده که اخیراً پسرعمویش را به حاشیه رانده برای تحکیم قدرتش هم کمک خواهد کرد.

اندیشکده آمریکایی نوشته ولیعهد جوان عربستان احتمالاً با انجام اقداماتی از این دست در تلاش برای ایجاد موازنه بین اولویت‌های کشورش در خارج از مرزها و مدیریت مخالفت‌ها در داخل است.

یک توضیح احتمالی دیگر این است که عربستان ممکن است در تلاش باشد تنش‌ها با ایران را در سطح کلام کاهش داده و بیشتر با اقداماتش این کشور را تحریک کند.

ریاض در روزهای گذشته چندین اقدام در تأیید این فرضیه انجام داده است، از جمله بازگشایی چندین گذرگاه مرزی با عراق پس از چندین دهه و توسعه روابط اقتصادی و دیپلماتیک با بغداد با هدف کاستن از نفوذ تهران در این کشور.

تسنیم

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار