جدایی علی منصور از استقلال/ اکران تلخ فیلم جذاب برای مرد محبوب آبی ها


جدایی علی منصور از استقلال/ اکران تلخ فیلم جذاب برای مرد محبوب آبی ها
تاریخ درج خبر : ۳۱ شهریور ۱۳۹۶  

گیلان تایمز:

علیرضا منصوریان سرانجام پس از پشت سر گذاشتن روزهای بحرانی روی نیمکت سرمربیگری استقلال از سمت خود استعفا داد تا زمان حضور یکی از محبوب ترین آبی های تاریخ در جایگاه سرمربی استقلال حتی به یک فصل و نیم هم نرسد.

منصوریان اواخر بهار ۹۵ با ایده هایی خلاقانه پا روی فرش قرمزی که هواداران استقلال برای او پهن کرده بودند گذاشت و به آرزوی همیشگی اش رسید. پس از خداحافظی علی منصور از فوتبال در پایان فینال جام حذفی سال ۸۷، سرمربیگری در استقلال به اوج آرزوهای او تبدیل شد و شماره ۱۰ اسطوره ای هواداران هشت سال شبانه روز برای رسیدن به این هدف تلاش کرد.

منصوریان به همان اندازه که در میان هواداران محبوب بود اما از نظر برخى پیشکسوتان برای نشستن برروی نیمکت تیم استقلال خام بود.

منصوریان با تکیه بر محبوبیت به استقلال آمد اما نمی‌دانست تنها محبوبیت کافی نیست و یک سرمربی نیاز به تجربه و دانش فنی زیاد دارد.

اما در کنار محبوبیت، تجربه و دانش فنى که دیده نشد، تنها با استفاده از کلمات عجیب نمایش های مختلف اجرا کند .او نمى دانست استقلال جاى نمایش بازی کردن نیست و این تیم براى رسیدن به قهرمانى به تجربه سرمربى نیاز دارد.

به این ترتیب علیرضا منصوریان برای تحقق وعده هایش به هواداران روی حمایت آنها حساب ویژه ای باز کرده بود اما هیچکس و حتی خود او انتظار تغییر شعارهای حمایتی سکوهای آبی ها به “حیا کن رها کن های” معروف فوتبال ایران را نداشت . در این تغییر و تحول، سرمربی سابق استقلال و البته مدیران نالایق باشگاه بیشترین تاثیر را داشتند.

سرمربی جوان استقلال که با دراختیار داشتن سابقه دستیاری مربیانی مانند افشین قطبی و کارلوس کی روش سعی داشت خودش را برخلاف افرادی مانند امیر قلعه نویی و پرویز مظلومی حرفه ای نشان دهد و در این راه غالبا از تکیه کلام های انگلیسی و متدهای تمرینی اروپایی استفاده می کرد، از لحاظ ارتباط با سکوها و لیدرهای باشگاه حتی از سرمربیان سابق استقلال هم سنتی تر رفتار می کرد.

همین عامل در نهایت سبب شد تا بین هواداران واقعى استقلال و برخى لیدر هاى منتصب به منصوریان دو دستگى هایى براى حمایت از او ایجاد شود و در نهایت منصوریان حدود ٣ هفته شعار خروج از در هاى باشگاه را بشنود.

یکی از بزرگترین اشتباه‌هاى منصوریان در استقلال در فصل نقل‌ و انتقالات بود. جایی که تیم‌های مدعی با فکر بازیکن جذب کردند اما او از روى احساس این کار را کرد . در این مدت به شکل جالبی هر بازیکنی که مدنظر پرسپولیس بود، مدنظر استقلال هم شد! نتیجه این تفکر غیر حرفه‌ای هم حضور چندین بازیکن ناکار آمد در استقلال شد.

بازیکنانى که احساسى و فقط براى عکس انداختن هاى برخى مدیران استقلال جذب شدند و این مسئله تنها بار مالی سنگین روی دوش باشگاه گذاشت.

مدیران فعلى استقلال در فصل جاری نتوانستند در نقل‌ و انتقالات موفق عمل کنند و در نهایت نتیجه جذب بازیکنان هم به اینجا رسید که میانگین سنى تیم بالا برود و خرج هاى زیادى روى دست باشگاه بماند.جذب بازیکنان بی کیفیت و مسن فقط باعث شد استقلال در نقل و انتقالات ضربه بخورد.

مهمترین نکته در مورد ناکامی استقلال با منصوریان،نیمکت این تیم است. از همان روز اول پیشکسوتان و حتى مدیران باشگاه به حضور محمد خرمگاه و علی چینی انتقادهای فراوانی کردند. مربیانی که بیشتر از اینکه مربی و کمک حال باشند تنها نقش رفیق را بازى کردندکه همین مسئله کار دست منصوریان داد .منصوریان حتى با اضافه کردن مک درموت هم نتوانست موفق عمل کند. در صورتى که مدیران استقلال بارها مطرح کردند که منصوریان دستیاران خود را تغییر دهد اما او این کار را نکرد تا به پاى رفیق بسوزد و بسازد.

دعواهاى منصوریان با اعضاى هیئت مدیره که در کمتر باشگاه لیگ برترى رخ مى دهد بیش از هر مسئله اى زبانزد عام و خاص بود.کنار رفتن پرده هاى حیا میان اعضاى استقلال تنها صحنه هایى بود که نشان مى داد آنها در حال اکران یکی از مهیج ترین فیلم های سینمایى فوتبال ایران هستند. فیلمى که منصوریان آخرین بار در ۹۰ بازى کرد و همان جا حکم اخراج خود را امضا کرد. به نظر او فیلم جدایى نادر از سیمین را در مورد سرنوشت خود پیاده کرد و حال مى توان گفت جدایى منصوریان از استقلال!

هرچه بود داستان منصوریان و استقلال به سر رسید و این مربی جوان، خام، پرشور و احساسی عاقبت خوبی در این تیم پر طرفدار پیدا نکرد.

اجراى نمایش و حرکات عجیب و نتایج ضعیف این اجازه را نداد تا منصوریان عملکردش را در آخر پاییز بشمارد و او با شروع این فصل همچون برگ هاى زرد با شعار هواداران به زمین خورد.

باشگاه خبرنگاران

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار