سخنگوی شورای شهر رشت: وضعیت تالاب عینک رشت بحرانی است

Spamcheckr.com
This domain has recently been listed in the marketplace. Please click here to inquire.

spamcheckr.com


سخنگوی شورای شهر رشت: وضعیت تالاب عینک رشت بحرانی است
تاریخ درج خبر : ۰۱ مهر ۱۳۹۶  

گیلان تایمز:

فاطمه شیرزاد در نشست خبری در رشت اظهار داشت: طرح پیوستن رشت به شهرهای تالابی در کمیسیون تخصصی بهداشت و محیط زیست شورای رشت بررسی و تصویب شد.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت گفت: مباحث زیست محیطی در استان گیلان نیازمند توجه و اعتبارات ملی است و تا زمانی که این موضوع مورد توجه مدیران کشوری قرار نگیرد مشکلات برطرف نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بحث‌های زیست محیطی در گیلان در دهه‌های اخیر مورد بی‌توجهی قرار گرفت افزود: در شورای چهارم اقدامات خوبی در خصوص رودخانه‌های رشت انجام شد که از آن جمله می‌توان به آزادسازی حاشیه رودخانه‌ها و بررسی ایجاد تصفیه‌خانه بیمارستانی اشاره کرد.

شیرزاد با اذعان به اینکه تالاب عینک رشت جزء بزرگ‌ترین تالاب‌های کشور است تصریح کرد: گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی در تالاب عینک رشت حیات دارند و باید با انجام اقدامات اساسی از نابودی تالاب جلوگیری کنیم.

سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت وضعیت تالاب عینک رشت را بحرانی دانست و بیان کرد: به‌علت وجود برخی از تهدیدات زیست محیطی از جمله گیاه مهاجم سنبل آبی گونه‌های جانوری و گیاهی تالاب مورد تهدید واقع شده است.

وی با اشاره به اینکه با اقدامات خوبی که از سوی انجمن‌های مردم نهاد و برخی از دستگاههای مربوطه انجام شد تالاب عینک‌ رشت از وجود گیاه مهاجم سنبل آبی رهایی یافت گفت: زباله‌های سراوان، آلودگی دو رودخانه گوهررود و زرجوب و وضعیت بحرانی تالاب عینک رشت زنگ خطرهای زیست محیطی برای شهر هستند که از مدت‌ها قبل به صدا درآمده‌اند.

شیرزاد با بیان اینکه نگاه ملی باید به مباحث زیست محیطی رشت و گیلان معطوف شود افزود: مردم گیلان جزء سه استان برتر کشور بودند ‌که بیشترین رای را به رئیس جمهور منتخب دادند و حال انتظار داریم دولت فعلی در رفع مشکلات و دغدغه‌های مردم گیلان دقت و توجه بیشتری داشته باشد.

وی طرح پیوستن رشت به جمع تالاب شهرها را بسیار مهم دانست و افزود: متاسفانه مردم گیلان مورد بی‌مهری مسئولان در زمینه های مختلف قرار گرفته اند و معتقدم به منظور کنترل و رفع برخی از مشکلات زیست محیطی نیازمند قانونمند کردن مباحث هستیم و یکی از این موضوعاتی که باید در خصوص آن از طریق قانون اقدام شود پرتاب زباله به داخل رودخانه‌ها و تالاب رشت توسط برخی از  گردشگران است.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت اظهار داشت: در شش ماهه نخست سال  به‌علت ورود گردشگران به شهر شاهد تولید و انباشت زباله بیشتری در رشت هستیم و این موضوع نگران کننده است.

شیرزاد با بیان اینکه برای تکمیل فرم‌های مخصوص پیوستن رشت به جمع شهرهای تالابی فرصت چندانی نداریم تصریح کرد: این طرح پس از تکمیل و ارائه به سازمان محیط زیست به وزارت کشور ارسال و در نهایت در سال آینده و در نخستین اجلاس شهرهای تالابی در دبی مورد بررسی نهایی قرار خواهد گرفت.

وی با اذعان به اینکه فرصت‌های سرمایه گذاری تالاب عینک رشت موضوع دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد گفت: قصد داریم از فرصت ایجاد شده نهایت استفاده را ببریم و شهرداری رشت ملزم است در اسرع وقت این موضوع را بررسی و جهت ادامه روند طرح مذکور را به سازمان محیط زیست و سپس وزارت کشور ارسال کند.

تسنیم

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار