امام‌زاده اسحاق (ع)، اوج معنویت و طبیعت زیبا بر بام گیلان +تصاویر


امام‌زاده اسحاق (ع)، اوج معنویت و طبیعت زیبا بر بام گیلان +تصاویر
تاریخ درج خبر : ۱۲ آبان ۱۳۹۶  

گیلان تایمز:

بقعه نقره‌ای‌رنگ امام‌زاده اسحاق (ع) و خواهرش خیرالنساء (س) در ارتفاع بیش از یک هزار ۳۳ متری از سطح دریا و بر نوک قله‌ی سیاه کوه بخش احمد سر گوراب در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان شفت که در منطقه‌ای ییلاقی واقع‌شده ازجمله دیدنی‌های گیلان است.

مسیر امام‌زاده

از مهم‏ترین جاذبه‌های طبیعی روستای امامزاده اسحاق، جاده مسیر دسترسی به آرامگاه امامزاده است.
این مسیر جلگه‌ای زیبا از شالیزارها، خانه‌ها، رودخانه‌ها و کوهپایه‌های جنگلی عبور می‏کند و در انتها به روستای امامزاده اسحاق (ع) می‏رسد.

مسیر امامزاده پر از خانه‌هایی با نرده‌های چوبین آغشته به رنگ‌های زرد و قهوه‌ای که سوغات سفر می‌فروشند و گاه اتاق‌های چوبی مأمنی هستند برای زائران راه که اجاره داده می‌شوند.

درخت هزارساله‌ی کنگول باسکم از جاذبه‌های دیدنی شهرستان شفت در استان گیلان که در مسیر همین جاده قرارگرفته است که سالانه بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می‌کند.

بیش از هزار سال از عمر این درخت می‌گذرد و همچنان پابرجا و سرسبز است که ارتفاع بلند این درخت در جلگه سبز و دیدنی شفت چشمگیر و قابل‌توجه است.

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب این درخت توخالی بودن تنه آن است که افراد به‌راحتی از آن عبور می‌کنند.

دیدن این درخت اعجاب‌آور با سایه‌ی خنک و دل‌نشینش در روزهای گرم تابستان خالی از لطف نیست.

خانه‌های روستایی و اجاره‌ای

چون مسافت امام‌زاده با شهر تقریباً زیاد است و همچنین اطراف امام‌زاده پر از مناظر زیبا و بدیع و دیدنی است و معمولاً مسافرینی که به این منطقه سفر می‌کنند چند روزی را برای استراحت در دل طبیعت و در روستا می‌مانند.

 همین اقامت مسافرین باعث ایجاد شغل پردرآمد کرایه‌خانه و اتاق توسط بومی‌های روستا شده، البته معنی اتاق و خانه داخل این روستا کمی متفاوت با سایر مکان‌ها است.

 خانه‌ها و اتاق‌های اجاره‌ای با مصالح بومی مثل چوب ساخته‌شده و به‌جای پنجره و در فقط از نرده‌های چوبی استفاده‌شده است که مسافر به تمام منطقه اشراف داشته و از نسیم خنک کوهستانی بهره می‌برند.

کسب‌وکار

کسب‌وکار مردم منطقه به دو صورت است، یک عده به کار کشاورزی، دام‌پروری، پرورش زنبورعسل و هر کاری که مربوط به طبیعت هست مشغول هستند.

عده‌ای دیگر درزمینهٔ فروش اجناس موردنیاز و پوشاک و لوازم زینتی که در هر منطقه‌ توریستی‌ نظیرش پیدا می‌شود فعالیت می‌کنند.

بازارچه روستا هم به برکت مسافرین امام‌زاده از رونق خوبی برخوردار است.

سالانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار زائر این بقعه متبرکه را زیارت می‌کنند و از این فضا معنوی بهره می‌برند پس جا دارد مسئولان شهرستان همانند اوقاف و همچنین استان به این مکان مذهبی و گردشگری توجه ویژه داشته و در پیشبرد پروژه عمرانی بقعه توجه کنند.

متأسفانه جدیداً ساخت‌وسازهای امروزی پایشان به این منطقه هم بازشده و ساختمان‌های جدید با نمایی از سنگ‌های سرد و بی‌روح و چندطبقه می‌روند تا نمای روستای امامزاده اسحاق را از سبک سنتی خارج کنند؛ که باید مسئولان مربوطه اقدامات لازم را نسبت به این قضیه انجام دهند.

این بقعه در ایام بهار و تابستان، هوای بسیار خنک ییلاقی و در پاییز و زمستان هوای منحصربه‌فردی دارد و وجود چشم‌اندازهای بدیع و بکر طبیعی و اشراف بر کل گیلان از این نقطه از دیگر جاذبه‌های گردشگری منطقه امام‌زاده اسحاق (ع) است.

در یک روز آفتابی زائران بقعه می‌توانند از صحن امام‌زاده اسحاق (ع)، دریای خزر، شهر رشت، فومن و صومعه‌سرا، رضوانشهر و شفت را ببینند.

شجره‌نامه

به اعتقاد اهالی، این دو امامزادگان بزرگوار از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و نام خیرالنساء، فاطمه صغرا است. آنان معتقدند که اسحاق و خواهر وی از امام رضا کوچک‌تر و در منطقه سیاه کوه به شهادت رسیده‌اند.

بنا به روایات کتب معتبر تاریخی مانند منتهی الا مال، عمده الطالب، مناقب ائمه و تاریخ گیلان این امامزادگان از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و برادر و خواهر کوچک امام رضا (ع) می‌باشند.

 حدود سنه ۲۰۶ قمری عده‌ای از سادات و امامزادگان ازجمله آقا امامزاده هاشم (ع) و آقا سید جلال‌الدین اشرف (ع) به‌قصد خونخواهی آقا امام رضا (ع) از مدینه به شهر قم مهاجرت می‌نمایند چون آنجا را برای مبارزه مناسب نمی‌بینند به دلیل استقبال مردم این سامان از شیعیان و سادات ازآنجا به قزوین مهاجرت و مدتی هم در آنجا سکونت می‌نمایند.

 تا اینکه با مشورت همدیگر جهت گذر از منطقه و رسیدن به مشهد مقدس از شرق گیلان راه دیلمان و طبرستان در پیش‌گرفته و راهی می‌گردند.

 آن‌ها در طی طریق بارها از طرف مأموران خلیفه عباسی (سرخاب) که بر قزوین و گیلان حکمرانی داشت مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند و حضرت امامزاده اسحاق (ع) و خواهرشان خیرالنساء (ع) برای درامان ماندن از حمله گروه سرخاب به کوهای منطقه شفت پناه آورده و برای گذر از منطقه شبی را در منزل پیرمردی باتقوا بنام سالک که معلم قرآن بود بیتوته می‌نمایند.

 ولی در تعقیب آن‌ها گروه سرخاب به آنجا حمله کرده و چون آن‌ها را در آنجا نمی‌یابند آن پیرمرد فداکار که آن امامزادگان را یاری داده بود را به شهادت می‌رسانند که مزار آن‌هم اینک زیارتگاه کوچکی در روستای سالک معلم از دهستان نصیر محله شفت است.

به اذعان اهالی و تعدادی از زائران همیشگی این امام‌زاده عظیم‌الشأن، کسانی که رفتن به مشهد دشوار است زیارت امامزاده اسحاق حکم زیارت مشهد مقدس را دارد.

سفر به امامزاده اسحاق خاطره‌ی زیارت امام رضا (ع) را تداعی می‌کند و برای کسانی که از سایر نقاط ایران پا به این منطقه می‌گذارند علاوه بر زیارت بقاع متبرکه حکم توفیق اجباری برای بهره بردن از فضایی سبز و سرشار از زیبایی را دارد.

این بنا چند سالی است که با معماری جدید و بسیار زیبا در دست بازسازی است و کار ساخت حرم تا اتمام سربندی، گنبد، آجرچینی، نصب در و پنجره و شیشه و ایزوگام دیواره به پایان رسیده است.

غذاهای سنتی و طبیعی تهیه‌شده از باغات ییلاقی روستا و طبخ سنتی آن‌ها از دیگر جاذبه‌های این روستا است که خانم‌های روستایی آن را طبخ کرده‌اند و کمتر کسی است که به این روستا سفر کند و از غذاهای محلی آن‌ها نخورد.

مسئولین دستگاه‌های مربوط باید به مشکلات در خصوص آب آشامیدنی و عدم وجود گاز طبیعی و راه مناسب در این منطقه زیارتی، سیاحتی توجه بیشتری داشته باشند.

کمبود زائرسرا به همراه شیب تند جاده منتهی به بقعه و نبود گاردریل (محافظ جاده) از دیگر مشکلات این منطقه در ایام تعطیل سال است که برای گردشگران مشکل‌آفرین است که اقدام مسئولان را در این زمینه می‌طلبد.

فارس

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار