رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌ زیست شورای رشت:لزوم ورود پدافند غیر عامل کشور به مشکلات زیست محیطی گیلان


رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌ زیست شورای رشت:لزوم ورود پدافند غیر عامل کشور به مشکلات زیست محیطی گیلان
تاریخ درج خبر : ۱۲ آبان ۱۳۹۶  

گیلان تایمز:

فاطمه شیرزاد در کارگاه آموزشی آشنایی با پدافند غیر عامل که با حضور معاون بسیج پدافند غیر عامل کشور در ساختمان شورای شهر رشت برگزار شد اظهار کرد: هفته پدافند غیر عامل امسال با هفته بسیج دانش‌آموزی مقارن شده و ریشه های انقلاب به واسطه حضور شهید فهمیده، شهید حججی و دیگر شهدای گرانقدر بسیار محکم است و امنیت امروز ایران اسلامی مرهون خون شهدا می‌باشد.

وی با اشاره به مشکلات زیست محیطی گیلان تصریح کرد: با توسعه شهرنشینی و افزایش جمعیت، آسیب‌های جدی به محیط‌زیست وارد شد و متاسفانه انجام پروژه‌های عمرانی و ساخت‌وسازهای غیر اصولی موجب تشدید مشکلات گردید.

شیرزاد با اذعان به اینکه امروزه زباله در گیلان به یک معضل تبدیل‌شده است بیان کرد: بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی از زباله انرژی تولید می کنند اما زباله در گیلان موجب تخریب و آلودگی جنگل‌ها، منابع آبی و… این استان شده است.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت با اشاره به اینکه به عنوان منتخبین مردم در شوراها باید مسائل را شفاف و بدون تعارف بیان کنیم گفت: شهر رشت با مشکلات زیست محیطی مختلفی مواجه است و برخی از محلات شهر فاقد آب شرب بهداشتی هستند.

وی نداشتن دستگاه زباله‌سوز در سراوان، آلودگی دو رودخانه گوهررود و زرجوب و… را از نگرانی‌های زیست محیطی رشت عنوان و تصریح کرد: متاسفانه دو رودخانه گوهررود و زرجوب رشت جزو آلوده ترین رودخانه‌های جهان هستند و این در حالی است که با مدیریت صحیح و اصولی می‌توانیم از رودخانه‌های رشت به عنوان نبض اقتصاد گردشگری بهره‌مند شویم.

شیرزاد با اشاره به مبحث توسعه پایدار افزود: توسعه پایدار زمانی محقق می‌شود که برای مردم بهبود کیفیت زندگی و زیرساخت‌های مناسب و موردنیاز را فراهم کنیم اما متاسفانه در بسیاری از موارد زیرساخت‌های مناسب و اصولی در رشت و گیلان وجود ندارد.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت با تقدیر از تلاش‌های مدیر کل پدافند غیر عامل گیلان اظهار کرد: دولتمردان باید در کنار مردم باشند و به وعده هایشان عمل کنند.

وی افزود: حدود ۳۳ سال است که زباله شهر رشت و ۳۴ شهر گیلان به لندفیل سراوان سرازیر می‌شود و از این بابت مردم، جنگل، منابع آبی، خاک و… آسیب جدی دیده اند.

شیرزاد با اشاره به برگزاری جلسات متعدد در خصوص رفع مشکل زباله سراوان گفت: کمبود منابع مالی، عدم مدیریت یکپارچه شهری و… از جمله دلایلی است که در خصوص مشکلات سراوان از آن‌ها نام‌برده می‌شود اما در هر شرایط باید در راستای حفظ محیط‌زیست بکوشیم و پاسخگوی مطالبه گری نسل آینده باشیم و اگر امروز به این موضوع کم توجهی شود فردا دیر خواهد بود.

رئیس کمیسیون بهداشت شورای رشت افزایش حاشیه‌نشینی را یکی دیگر از مشکلات رشت و گیلان دانست و تصریح کرد: وجود برخی از فعالیت‌های ناسازگار و مزاحم در سطح رشت مخاطرات روحی و روانی برای شهروندان ایجاد کرده است و امیدواریم با حضور مقتدرانه پدافند غیر عامل شاهد اقدامات اساسی در این زمینه باشیم.

وی بابیان اینکه زیرساخت‌های گیلان باید تقویت شود افزود: تجهیز اتاق بحران در حوزه مدیریت شهری از جمله نیازهایی است که باید تعیین تکلیف شود تا در صورت بارش بارانهای سیل‌آسا و… در مقابله با بحران مجهز باشیم.

شیرزاد به خدمات موردنیاز سازمان آتش‌نشانی اشاره و گفت: در شورای چهارم رشت اقدامات خوبی در خصوص خرید امکانات و تجهیزات لجستیکی و…آتش‌نشانی انجام شد و سازمان آتش‌نشانی رشت همواره در مواقع بروز بحران به یاری شهرهای دیگر می شتابد اما گاهی هم به واسطه کمبود امکانات و تجهیزات موردنیاز با مشکل مواجه می‌شود.

شیرزاد خواستار تجهیز بیمارستان‌های شهر رشت شد و افزود: بیمارستان‌های مرکز استان قدمت بالایی دارند و نیازمند تجهیزات مناسب‌تر در زمان مواجه با بحران هستند.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر رشت فقدان اماکن و سرپناه امن در مواقع بروز بحران در رشت را از نیازهای شهر دانست و بیان کرد: مردم در زمان بروز مشکل به مساجد به عنوان خانه امن الهی پناه میبرند و باید کمبودهای مربوط به این مبحث برطرف شود.

وی خواستار حمایت از نخبگان علمی شد و تصریح کرد: استان گیلان نیازمند توجه ویژه دولت است و اخیرا با رونمایی از ربات جمع‌آوری سنبل آبی امیدواری‌های خوبی در این خصوص ایجاد شد.

شیرزاد خواستار تبادل افکار و اندیشه ما بین شهرداری‌های گیلان شد و گفت: در حوزه محیط‌زیست مدیران شهرداری رشت دستانشان خالی است و کمک‌های دولتی اختصاص‌یافته در این مبحث به گیلان باید افزایش یابد.

فارس

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار