اختصاصی/ نبود امنیت برای سرمایه گذاران عامل فقر و بیکاری در گیلان


اختصاصی/ نبود امنیت برای سرمایه گذاران عامل فقر و بیکاری در گیلان
تاریخ درج خبر : ۱۷ آبان ۱۳۹۶  

گیلان تایمز:

گیلان این خطه همیشه سبز ایران که به علت زیبایی های بیکرانش همیشه مورد توجه مسافران بوده اما فقر و بیکاری آن نیز پشت این سرسبزی پنهان شده است؛ به شکلی که همه فراموش کرده اند که جوانان این استان نیاز به کار برای گذران زندگی خود دارند. وقتی استان های دیگر متوجه می شوند که در گیلان بیکار داریم می گویند این همه طبیعت و سرسبزی مگر می شود در این استان بیکار وجود داشته باشد و واکنش اکثر مسئولین ما نیز در رابطه با بیکاری جوانان گیلان این است که آنها همه فقط می خواهند پشت میز بنشینند و بخاطر همین بیکار زیاد داریم.
“فقط چند نکته کوتاه را در رابطه با این واکنش مسئولین بیان می کنیم: اگر گفته شما درست باشد این شما هستید که حس پشت میز نشینی را در جوانان گیلان به وجود آوردید، گیلان بیشترین درصد بیکار تحصیل کرده را در کشور دارد هرگز یک جوان تحصیل کرده در طول دوره تحصیل خود حتی یک درصد هم به این مسئله فکر نمی کند که بعد از اتمام تحصیلات وارد کار کشاورزی شود مگر فرزندان مسئولین گیلان هیچکدام به این کارها مشغول هستند که امروز چنین نسخه ای را برای بقیه می نویسند « به فرموده امام علی(ع): هر چیزی را که برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند» و این جواب چیزی نیست مگر شانه خالی کردن از زیربار مسئولیت؛ همه می دانند که حداقل تصور فارغ التحصیلان دانشگاهی کار کردن در یک کارخانه صنعتی است که آن هم با وجود شهرک های صنعتی بسیار فعالی که ما در استان گیلان به لطف مسئولین داریم حتما محقق خواهد شد!! اما چه کسی باعث افزایش توقع جوانان شده در این زمینه هم مسئولین این توقع را به وجود آورده اند وقتی شما با تاسیس دانشگاه ها به صورت افسار گسیخته به اسم باسواد کردن جامعه ولی برای سود بیشتر آن هم بدون برنامه ریزی و در نظر گرفتن نیاز بازار کار فقط دانشگاه تاسیس کردید باعث ایجاد بیکاری، افزایش توقعات و ناامیدی در جوانان شده اید.
حتی اگر یک جوان تحصیلکرده بخواهد به کار کشاورزی روی آورد برای اینکه بتواند کار خود را به سرانجام برساند و بتواند حمایت سازمان هایی که وظیفه حمایت از این کارآفرینی را به عهده دارد به دست بیاورد آنقدر باید در بروکراسی اداری سردرگم شود و پیش چندین مسئول سر خم کند تا بتواند یک حمایت کوچک به دست آورد آن هم برای کاری که وظیفه آن سازمان هاست.”
استان گیلان می تواند تنها فقط با سرمایه گذاری در بخش گردشگری قطب گردشگری ایران شود و با اشتغال زایی از طریق جذب توریست می توان به جرات گفت بیش از نیمی از بیکاری در گیلان کم می شود. جذب گردشگر باعث افزایش کشاورزی و رونق کارگاه های صنایع دستی و از همه مهمتر باعث جذب سرمایه به سمت استان گیلان می شود.
در جهان صنعت گردشگری پس از صنایع نفت و اتومبیل سازی به سومین صنعت درآمدزا و اشتغال زا تبدیل شده که این مسئله باعث آبادانی در یک استان می گردد.
استان گیلان برخلاف بسیاری از استان های دیگر کشور نیاز به ساخت و ساز یک منطقه توریست پذیر ندارد بلکه گوشه گوشه ی این استان مسافران را به خود جذب می کند، تنها نیاز به توجه و سرمایه گذاری دارد. اما چرا با وجود این همه جاذبه های توریستی سرمایه گذاران تا امروز مجاب نشده اند که در این استان سرمایه گذاری نمایند؟ این مسئله فقط یک پاسخ دارد، به علت کمبود امنیت سرمایه گذاری و نبود تضمینی برای بازگشت سرمایه، سرمایه گذاران استان گیلان را انتخاب نمی کنند. گیلان نسبت به استان همجوار خود(مازندران) از تنوع و جاذبه ی بیشتری برخوردار است اما معرفی درستی از این استان صورت نگرفته است.
تا زمانی که برای سرمایه گذاران اثبات نشود که بازگشت سرمایه خواهند داشت نمی توان آبادانی،پیشرفت و کاهش بیکاری را در این استان خسته رقم زد و این مهم اتفاق نمی افتد مگر با عزم راسخ مسئولین که باید به سرمایه گذاران نشان دهند که نسبت به آنها متعهد هستند.

فرشته نیکوئی-فعال دانشجویی

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار