۲۵ لغایت ۲۹ آبان؛ برگزاری جشنواره «سوگ صحنه» در رشت


۲۵ لغایت ۲۹ آبان؛ برگزاری جشنواره «سوگ صحنه» در رشت
تاریخ درج خبر : ۲۲ آبان ۱۳۹۶  

گیلان تایمز:

رضا میرمعنوی، دبیر جشنواره «سوگ صحنه» در استان گیلان در نشست خبری این جشنواره، با بیان اینکه هنر تئاتر خون تازه ای در رگ های فرهنگ و هنر استان جاری و ساری می کند، گفت: دغدغه ما این است تا با تولید آثار فاخر نمایشی شور و نشاط را به جامعه منتقل و جامعه را به وحدت، همدلی و همزبانی دعوت کنیم.

وی گیلان را دومین استان بعد از تهران در عرصه تئاتر دانست و افزود: در طول این سال ها آثار نمایشی بسیاری در گیلان اجرا شده و هر کدام قابل احترام و ارزشمند است، اما گیلان با وجود این همه هنرمند تئاتر هنوز نتوانسته در نظام هنری خویش یک جایگاه و پایگاه مستقل در تئاتر کشور پیدا کند.

مدیر آموزشگاه هنرهای نمایشی صحنه شهرستان رشت، از نگارش کتاب تاریخچه تئاتر گیلان و سیمای تئاتر رشت از سال ۴۲ تاکنون خبر داد و خاطرنشان کرد: عدم برگزاری جشنواره مستقل تئاتر در گیلان همواره دغدغه من بود، زیرا بسیاری از استان ها دارای جشنواره های مستقل هستند و در قالب های مختلف در جای جای ایران برگزار می شود لذا جشنواره «سوگ صحنه» را طراحی کردیم.

میرمعنوی، ضمن قدردانی از همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری در برگزاری جشنواره مذکور، متذکر شد: استان گیلان دارای هشت هزار شهید انقلاب و دفاع مقدس است و سرمنشاء همه ایثارها و فداکاری ها به کربلا بازمی گردد. خوشبختانه طی سال های اخیر علاقه وافر مردم به موضوع کربلا و قیام امام حسین(ع) و استقبال آنان از جشنواره «سوگ صحنه» در شهرستان رشت را احساس کردیم.

وی عاشورا، حوادث قبل و بعد از عاشورا و تاثیر فرهنگ عاشورا در زندگی امروز را از جمله محورهای این جشنواره دانست و اظهار کرد: می توانیم جشنواره «سوگ صحنه» را با قدرت در سطح کشور مطرح کنیم. سال گذشته ۳۷ متن نمایش به دبیرخانه جشنواره رسید، ۱۶ متن مجوز دریافت کرد و ۸ اثر اجرا شد لذا جشنواره امسال را استانی برگزار کردیم.

دبیر جشنواره «سوگ صحنه» در گیلان با بیان اینکه تاکنون ۲۴ متن نمایش از شهرستان های رشت، لاهیجان، لنگرود، صومعه سرا، شفت، فومن و انزلی به دبیرخانه ارسال شده است، عنوان کرد: از این تعداد، ۱۲ متن مجوز دریافت کرد و ۵ متن برای جشنواره انتخاب شد.

وی از برگزاری جشنواره «سوگ صحنه» از ۲۵ لغایت ۲۹ آبان در مجتمع خاتم الانبیاء(ص) رشت خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم برگزاری این جشنواره در استان گیلان را ثبت ملی و استانمان را به عنوان پایگاه تئاتر کشور معرفی کنیم.

میرمعنوی با بیان اینکه ماجرای عاشورا جمیع عناصر نمایشی اعم از هنری، تراژیک و انتقادی را دارد، خاطرنشان کرد: سال آینده جشنواره مذکور به صورت منطقه ای بین استان های گیلان، مازندران، گلستان، قزوین و اردبیل برگزار خواهد شد.

ایسنا

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار