اشتباه و اقدام ناشیانه یک پایگاه خبری گیلان در خصوص گروه قلب دانشگاه علوم پزشکی/ حمله غیرحرفه ای به یکی از مفاخر علمی گیلان


اشتباه و اقدام ناشیانه یک پایگاه خبری گیلان در خصوص گروه قلب دانشگاه علوم پزشکی/ حمله غیرحرفه ای به یکی از مفاخر علمی گیلان
تاریخ درج خبر : ۲۷ آبان ۱۳۹۶  

گیلان تایمز:

پایگاه خبری خزرآنلاین روز ۲۱ آبان در مطلبی با عنوان « پزشک دو تابعیتی به دنبال مدیرگروهی قلب دانشگاه علوم پزشکی؟!» نوشت: «  اگرچه هنوز اسامی داوطلبین نهایی تصدی بر مدیرگروهی قلب دانشگاه علوم پزشکی رسما معرفی نشده و سازوکار انتخاب مدیرگروه بعدی همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد، اما از برخی اسامی به عنوان گزینه های نهایی و البته غیررسمی برای تصدی بر مدیرگروهی یکی از حساس ترین زیر شاخه های پزشکی نام برده می شود. در این میان شنیده ها حکایت از آن دارد که یکی از گزینه های تصدی بر این منصب، فردی است که دو تابعیتی بوده و تقریبا نیمی از سال را در محل کار خود حاضر نیست و اصطلاحاً در کشور دوم خود به سر می برد!» و در بخش دیگر از این مطلب آورد: « باید منتظر ماند و دید تاکید نهادهای بازرسی و نظارتی بر ممنوعیت استفاده از دو تابعیتی ها می تواند دانشگاه علوم پزشکی را از حواشی جدیدی که ممکن است بالقوه آن را تهدید کند، برهاند؟ »

طبق بررسی های به عمل آمده، جهت تصدی مدیریت گروه قلب دانشگاه علوم پزشکی گیلان سه عضو هیئت علمی نامزد شده اند که برخلاف ادعای خزرآنلاین، هیچ یک از آنها تابعیت دوگانه ندارند. در کنار دکتر وشتانی متخصص اطفال و فوق تخصص قلب اطفال، دکتر رضایی فوق تخصص قلب و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی، دکتر چینی کار متخصص قلب و فلوشیپ اینترونشن قلب و نفر اول آزمون بورد تخصصی کشور نیز نامزد تصدی مدیریت گروه قلب شده است. به نظر می رسد منظور ایین پایگاه خبری دکتر چینی کار یکی از مفاخر علمی استان گیلان است که در بین فارغ التحصیلان پزشکی گیلان به نبوغ علمی و نظم و انضباط کاری و آموزشی مشهور است. از سویی طبق قوانین جاری کشور انتصاب اشخاص دو تابعیتی صرفاً برای سمت های مدیرکلی و بالاتر ممنوع است که اساساً هیچ یک از سه متخصص فوق الذکر تابعیت این چنینی ندارند!

حضور موثر و پررنگ مدیر گروه در فعالیت های آموزشی بیمارستان مطالبه ای برحق است که قاعدتاً مسئولین دانشگاه باید آن را مد نظر قرار دهند  و سفرهای متعدد خارج از کشور یکی از این نامزدها در چند سال اخیر، در زمانی صورت گرفت که مدیریت این گروه بر عهده شخص دیگری بود که او بیش از دیگران در خارج از کشور به سر می برد!

این پایگاه خبری در ۲۴ آبان ماه در خبری با عنوان « تجارت میلیاردی و پرسود در بخش اکوکاردیوگرافی + اسناد» مدعی شده است که رییس بخش اکوکاردیوگرافی بیمارستان حشمت رشت با مهندسی اکوکاردیوگرافی و محدود نمودن آن در این مرکز و طولانی شدن نوبت ها، بیماران را مجبور به مراجعه به مطب شخصی می نماید!

در شرایطی که متاسفانه  شیفت بیماران از مراکز دولتی به خصوصی در برخی از بخش های دولتی به شدت دیده می شود، جای شگفتی است که این پایگاه خبری یکی از با انصاف ترین و پرکارترین بخش های آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشکی را هدف انتقاد و به اصطلاح خود افشاگری قرار داده است!

بخش اکوکاردیوگرافی بیمارستان حشمت رشت سه پزشک اکوکاردیوگرافیست دارد که دو تن از آنها تمام وقت بوده و مجوز فعالیت در بخش خصوص ندارند و نه صرفاً شش ساعت در روز بلکه گاها شبانه روز در بیمارستان حضوری فعال داشته و طبق گزارش رسمی عملکرد پزشکان این مرکز، بیشترین ساعات حضور و عملکرد و ویزیت و انجام اکو و دیگر اقدامات درمانی مربوطه در این بیمارستان به این پزشکان اختصاص دارد.

نویسنده مطلب مد نظر در حالی ناشیانه و غیرحرفه ای به رییس بخش اکوی این بیمارستان حمله کرده که این پزشک تا سن نزدیک به پنجاه سالگی کوچکترین سابقه فعالیت در بخش خصوصی نداشته و طی سالیان طولانی در رشت و نیز مناطق محروم استان و کشور به صورت تمام وقت به طبابت در مراکز دولتی پرداخته است و از چند ماه قبل و به اصرار برخی از اساتید و پیشکسوتان، و به عنوان اولین اکوکاردیولوژیست استان و پس از چهل سال تحصیل و فعالیت در مراکز دولتی اقدام به افتتاح مطب نمود و قابل توجه نویسنده محترمی که از درآمد میلیاردی در تیترزنی خبر مربوطه استفاده کرده اینکه، درآمد این پزشک خوشنام در بخش خصوصی به زحمت به یک درصد درآمد برخی از پزشکان خاص و متخلف استان می رسد!!!

اما به راستی علت هجمه ها علیه پزشکان بخش اکو چیست؟

به نظر می رسد انتقادات پزشکان این بخش به بی عدالتی ها و ضعف مدیریت بیمارستان و برخی از مراکز قدرت و ثروت که جان بیماران قلبی استان را بازیچه و نردبانی جهت ثروت اندوزی خود قرار داده اند سبب شده تا این پزشکان اینگونه مورد هجمه قرار گیرند. تحریک برخی از پرستاران بخش اکو از سوی برخی مراکز قدرت و برخی از کارشکنی های تاسف برانگیز و بی شرمانه از جمله دیوارکشی در بخش اکو علیرغم مخالفت رییس بخش و استفاده برنامه ریزی شده و مکرر پرسنل غیرمرتبط از سرویس بهداشتی بخش اکو در هنگام انجام اقدام فوق تخصصی اکو و مواردی از این دست در راستای  وارد ساختن فشار روانی به این گروه، موجب شد تا این گروه با هدف تعیین تکلیف وضعیت موجود و برنامه ریزی جهت افزایش کیفیت خدمات درمانی به بیماران و ضمن هماهنگی و مکاتبه با مراجع نظارتی دانشگاه، چند روزی را از انجام اکوهای غیراورژانسی خودداری نماید، غافل از آنکه مدیریت این بیمارستان و مسئولین مربوطه در معاونت درمان دانشگاه، هیگونه احساس مسئولیتی در خصوص برقراری هنجارهای لازم و اولیه و بهبود کیفیت انجام اکوهای این بخش نداشته اند!!!

به نظر می رسد احتمال تصدی مدیریت گروه قلب توسط دکتر رضایی یکی از اعضای بخش اکو، باند قدرت و ثروت را چنان برآشفته و پریشان حال کرده که هجمه های غیرمنصفانه خود را شدت بخشیده اند.

گیلان آنلاین

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار