اجرای طرح آمارگیری نیروی کار فصل پاییز ۹۶ در گیلان


اجرای طرح آمارگیری نیروی کار فصل پاییز ۹۶ در گیلان
تاریخ درج خبر : ۲۷ آبان ۱۳۹۶  

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، از اجرای طرح آمارگیری نیروی کار فصل پاییز ۹۶ از ۲۰ آبان لغایت ۳ آذر خبر داد.

به گزارش گیلان تایمز، وحید طیفوری گفت، آمارهای مربوط به نیروی کار را مبنایی برای ارزیابی و تحلیل سیاست‌های اقتصادی یک کشور دانست و گفت: افزایش اشتغال و کاهش بیکاری به‌ عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی جوامع تلقی می‌شود.

وی از اجرای طرح آمارگیری نیروی کار فصل پاییز ۹۶ خبر داد و افزود: طرح آمارگیری نیروی کار از مهم‌ترین طرح‌های آماری مرکز آمار ایران است که با جمع‌آوری اطلاعات پایه‌ای نیروی کار کشور، امکان تهیه و ارزیابی برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … را فراهم می‌کند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، با بیان اینکه طرح آمارگیری از نیروی کار براساس نیاز برنامه‌ریزان و با هدف محاسبه شاخص‌های فصلی و سالانه نیروی کار، از جمله نرخ مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری و تغییرات آنها طراحی شده است، گفت: علاوه بر این، طرح مذکور منطبق بر آخرین توصیه‌های سازمان بین‌المللی کار است و برای مقایسه بین  المللی شاخص‌های نیروی کار امکان بهتری فراهم می‌کند.

طیفوری، به اهداف طرح اشاره کرد و ادامه داد: این طرح با هدف شناخت ساختار نیروی کار، تعیین وضعیت جاری ویژگی‌های جمعیت فعال، شاغل و بیکار و برآورد شاخص‌های نیروی کار به ‌صورت فصلی و سالانه و همچنین تغییرات آن در کل کشور، نقاط شهری، نقاط روستایی و تغییرات سالانه در استان‌ها با روش نمونه‌گیری چرخشی در فصول مختلف سال اجرا می‌شود.

وی درخصوص شیوه‌های جمع آوری اطلاعت، تصریح کرد: ابزار جمع‌آوری اطلاعات در این طرح تبلت می‌باشد که بعد از مراجعه حضوری به خانوارهای مورد نمونه، اطلاعات در قالب دو فرم پرسشنامه اعضای خانوار و پرسشنامه فردی جمع‌آوری می‌گردد.

این مقام مسئول اضافه کرد: بر این اساس طرح نیروی کار فصل پاییز ۹۶، از ۲۰ آبان همزمان با سراسر کشور در همه شهرستان‌های استان آغاز و تا تاریخ ۳ آذر به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت.

معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح ۲۶ نفر متشکل از مامور آمارگیر، بازبین و کارشناس مشغول فعالیت می‌باشند که برای اخذ اطلاعات به ۸۷ خوشه شهری و ۸۰ خوشه روستایی و در مجموع ۲ هزار و ۴ خانوار مراجعه می کنند.

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار