دانشجو علیه دانشجو و بالاگرفتن داستان ژن‌خوب برای نفت


دانشجو علیه دانشجو و بالاگرفتن داستان ژن‌خوب برای نفت
تاریخ درج خبر : ۱۵ آذر ۱۳۹۶  

گیلان تایمز:

بیشتر از ۱۷ روز است که دانشجویان صنعت نفت در اعتراض به شرایط آزمون استخدامی و حذف استخدام بدون آزمون فارغ‌التحصیلان گروه الف تحصن کرده‌اند و جلسات با مسئولان نیز نتیجه‌ای نداشته است. رئیس دانشگاه هم برای پایان‌دادن تحصن، اینترنت را قطع و خوابگاه و سلف را تعطیل کرده و دانشجویان چند شب را در حیاط دانشکده مانده بودند. هرچند در پی شکایت این دانشجویان، با حکم دیوان عدالت اداری آزمون استخدامی وزارت نفت لغو شده تا اصلاحات انجام شود اما تحصن همچنان ادامه دارد تا دانشجویان و فارغ‌التحصیلان به خواست و مطالبه‌شان برسند.

حال در کنار اعتراضات این دانشجویان، جمعی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کشور با ارسال نامه‌ای به وزیر نفت و با اعلام حمایت از سیاست‌های وزارت نفت برای استخدام نیروهای متخصص، خواهان ایستادگی زنگنه در برابر فشارهای دانشجویان صنعت نفت شده‌اند و معتقدند این اعتراضات ضرر بیشتری به دانشجویان نفت می‌زند. دانشجویانی که به‌نظر می‌رسد به فکر شرایط استخدام خود افتاده‌اند و با این نامه می‌‌خواهند تغییری در این وضعیت ایجاد کنند؛ اما نکته قابل توجه این است که یکی از امتیازات دانشگاه صنعت نفتُ استخدام دانشجویان در وزارت بوده و حالا از آن سر باز می‌زنند.

۵۰۰ امضا برای مخالفت با اعتراض دانشجویان نفت

در این نامه که چند نمودار درباره استخدام‌ها در خود دارد و ظاهرا به دفتر رهبر انقلاب، رییس جمهور و چند مرکز دیگر ارسال شده است، بیش از ۵۰۰ نفر از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کشور از شرایط نابرابر در آزمون استخدامی وزارت نفت انتقاد و خواستار ایستادگی در برابر اعتراضات دانشجویان شده‌اند.

در بخشی از این نامه آمده است: «پس از اعلام شرایط آزمون استخدامی توسط وزارت نفت که نویدبخش عصر نوینی در گزینش نیروی انسانی لایق و همچنین برقراری اصل شایسته‌سالاری در نظام اداری کشور بود، متاسفانه فشارها و هجمه‌های همه جانبه‌ای به سوی وزارت نفت آغاز شد. یکی از جنجالی‌ترین موارد مطرح شده توسط مخالفان شرایط جدید آزمون استخدامی، بحث اولویت استخدامی دانشجویان دانشگاه صنعت نفت است. از دو منظر می‌توان به این موضوع پرداخت.»

در بخش دیگری از این نامه آمده است: «اول آن که در دو سال گذشته تعداد بسیار زیادی از فارغ‌التحصیلان گروه الف دانشگاه صنعت نفت با جانبداری و ایجاد انحصار توسط وزارت نفت و تضییع حقوق سایر دانشگاه‌ها بدون در نظر گرفتن ملاک‌های کیفی و ایجاد فرصت برابر، توسط وزارت نفت دعوت به مصاحبه شده و تعدادی از آنها که دارای صلاحیت‌های فنی لازم بوده‌اند نیز بدون شرکت در آزمون استخدامی، استخدام شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت شده‌اند. با این وجود شاهد هستیم که با چشم‌پوشی از این اقدام وزارت نفت دانشجویان این دانشگاه درخواست استخدام بی‌قید و شرط تمامی فارغ‌التحصیلان گروه الف را در وزارت نفت و شرکت‌های تابعه دارند که این امر جای بسی شگفتی دارد.»

در قسمت دیگری از این نامه آمده است: «نکته دیگری که مغفول مانده این است که با تدبیر شما سال‌هاست رشته‌های مورد نیاز بالادست و پایین دست صنعت نفت در فضایی رقابتی در دانشگاه‌های برتر کشور چون شریف، تهران، امیرکبیر، تربیت مدرس، صنعتی سهند و شیراز راه اندازی شده‌اند و دانشجویانی با رتبه کنکور و غالبا معدل بهتر به تحصیل در این دانشگاه‌ها پرداخته‌اند. ما دانشجویان دانشگاه‌های برتر کشور ضمن حمایت از این موضوع و همچنین اعلام بی‌نیازی از هرگونه امتیاز ویژه جهت استخدام، خواهان برگزاری آزمون علمی با استانداردهای بالا هستیم تا در یک هماورد علمی منصفانه خود را در برابر دیگر متقاضیان ورود به این صنعت قرار دهیم.»

آنها در پایان نوشته‌اند: «در این فضای یاس آور و در حالی که برخی از دوستان هم دانشگاهی مان عطای خدمت در وطن پاکشان را به لقایش بخشیده اند و به سایر کشورها مهاجرت نموده اند، برداشتن انحصار جذب فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت با رقابتی نمودن فضا و اعمال شرایطی جدید جهت حضور نخبگان در آزمون استخدامی وزارت نفت برای جمع ما امیدبخش و نوید دهنده ی آینده ای روشن برای همگان بود. لذا بدینوسیله ضمن تشکر از تدبیر و تصمیم صحیح حضرتعالی، از شما درخواست می نماییم در مقابل فشارهای بیرونی ایستادگی نمایید و منافع ملی را فدای منافع اشخاص و گروهها نفرمایید. ضمنا انتظار ما این است که با شفافیت و تعهد بیشتری مانع از سو استفاده ژن های خوب و افراد فرصت طلب شوید و امید ما را به یاس تبدیل ننمایید.»

واکنش دانشجویان نفت: «ما ژن خوب نداریم!»

قسمت مهمی از اعتراضات به تجمع نفتی‌ها از سوی این ۵۰۰ دانشجو و فارغ‌التحصیل مربوط به این بخش می‌شود که چرا استخدام در وزارت نفت باید در انحصار دانشجویان دانشگاه صنعت نفت باشد. حالا دانشجویان نفت در جوابیه‌ای به این مساله واکنش نشان داده‌اند که مهم‌ترین بخش‌های این جوابیه که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرآنلاین قرار گرفته، به شرح زیر است: «هیچ کدام از دانشجوهای صنعت نفت از انحصار استخدام برای خود در مقابل دانش آموخته‌های سایر دانشگاه‌ها صحبت نکرده‌اند و برخلاف تلاش برخی رسانه‌ها، دانشجویان سایر دانشگاه‌ها نیز به طرفداری از حرکت عدالت‌خواهانه دانشگاهیان صنعت نفت به امضای طوماری الکترونیکی پرداخته‌اند. چرا که این حرکت در آستانه روز دانشجو بوده و یادآور مطالبه‌گری دانشجویانی است که با برخورد نامناسب در قطعی آب و برق و گاز به‌سر می‌برند!»

در بخش دیگری از این جوابیه آمده است: «در اینجا بحث روال سابق و روال خلق‌الساعه کنونی است. در روال سابق دانش‌آموخته درجه الف به شرکت‌های تخصصی معرفی می‌شد و اگر موفق به قبولی در مصاحبه نمی‌شد، مدرک او آزاد می‌شد. روند کنونی مصاحبه‌ها که بیشتر به هفت‌خوان رستم شباهت دارد شامل یک مرحله آزمون عمومی شامل زبان عمومی، هوش و روانشناسی و کامپیوتر است. جالب است که مخاطبان این نوشتار بدانند که در این آزمون از تست خلاقیت تصویری تورنس که برای گروهای نوجوانان طراحی شده به گونه‌ای غیر استاندارد و با زمان‌بندی غیرمنطقی استفاده می‌شود و از داوطلبین می‌خواهند که نقاشی بکشند! لازم به‌ذکر است که آزمونی در این سطح، سابق بر این برای ارتقای مدیران ارشد استفاده می‌شده است! در این مرحله، به‌دلیل وجود ظرفیت محدود، تقریبا از هر ۵ نفر، ۴ نفر فارغ از داشتن استاندارد و شایستگی رد خواهند شد. کما اینکه کسانی با رتبه برتر کنکور کارشناسی ارشد و با نمره‌های بالای تافل و رزومه‌های عالی در این مصاحبه رد شده‌اند و وزارت نفت از ارائه کارنامه آزمون به آنها خودداری کرده است! شاید بهتر است که برگزارکننده این مصاحبه‌ها، سازمان بی‌طرفی نظیر سازمان سنجش باشد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «نکته دیگر که به نظر می‌رسد اشاره به آن خالی از لطف نباشد این است که شکایت مطرح‌شده به دیوان عدالت اداری از سوی چند دانشجو مطرح شده که حتی تمکن مالی برای استفاده از وکیل را نداشته‌اند، حال آنکه متشاکی از تیم حقوقی عریض و طویلی متشکل از حقوق‌دانان برجسته و با نفوذ استفاده می‌کند. به‌نظر می‌رسد که حق دانشجویان صنعت نفت چنان اظهر من الشمس است که دیوان عدالت اداری به آنان رای مثبت داده است. حال وزارت نفت به جای پذیرش قانون برگزاری آزمون را به کل منتفی کرده است. اولین دانشگاه تخصصی مهندسی نفت در خاورمیانه و دومین دانشگاه ایران با سابقه هشتاد ساله به ورطه نابودی کشیده شده است، آسیبی جدی به بدنه صنعت نفت کشور که در دراز مدت اثرات مخرب آن نمایان خواهد شد. باری شاید گناه دانشجویان نفت نداشتن ژن خوب و کرسی سبز نمایندگی مجلس باشد! به امید برقراری عدالت در جذب نیروهای متخصص و متعهد.»

خبر آنلاین

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار