برگزاری نمایشگاه ماکت‌های معماری در رشت


برگزاری نمایشگاه ماکت‌های معماری در رشت
تاریخ درج خبر : ۲۰ آذر ۱۳۹۶  

گیلان تایمز:

نمایشگاهی از آثار برتر پوستر و طراحی ماکت دانشحویان معماری استان گیلان در نگارخانه مارلیک مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیاء (ص) در رشت برپا شد.

این نمایشگاه به‌همت انجمن‌های علمی معماری دانشگاه گیلان و موسسه آموزش عالی احرار با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت برگزار شده و با استقبال خوبی از سوی مردم روبه‌رو شد.

دانشجویان آثار خود در حوزه طراحی و ساخت ماکت‌ فضاها و بناهای مختلف همچون هتل، بیمارستان، مراکز تجاری، فرهنگسرا، مجتمع مسکونی و استادیوم‌های ورزشی را در این نمایشگاه به تماشای عموم گذاشتند و ویژگی‌ طرح های خود را برای بازدیدکنندگان تشریح کردند.

معماری هنر و فن طراحی و ساختن بناها و فضاهای شهری است و یک هنر اجتماعی محسوب می‌شود؛ معماران گاه بناهایی را با ایده‌های شخصی طراحی می‌کنند و حتی می‌سازند ولی بیشتر ساختمان‌ها با توجه به نیازهای اجتماعی طراحی می‌شود.

طرح‌ها و ماکت‌های این نمایشگاه آنچنان جذاب، دیدنی و مسحور کننده است که حتی افرادی که هیچ سررشته‌ای از علم معماری ندارند مشتاق دیدن طرح‌ها و شنیدن توضیحات دانشجویان می‌شوند و به تک تک آثار و ایده‌ها دقت می‌کنند.

در این نمایشگاه هتل‌ها، مراکز پیش بیمارستانی و مراکز اقامتی گردشگری با ایده‌های مختلف طراحی شده و از جمله نکات قابل توجه آن کتابخانه‌ کودک و نوجوان و انواع استادیوم‌های ورزشی بود که به زیبایی و بسیار منحصر به فرد ساخته و پرداخته شده است.

لزوم توجه به استعدادها و پتانسیل‌های موجود در استان گیلان و پرورش این خلاقیت‌ها می‌تواند چهره شهرهای گیلان را زیباتر ساخته و صنعت گردشگری را فعال کند.

دبیر انجمن‌های علمی دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان گفت: دومین دوره همایش استانی معماری در حال برگزاری است که در مجموع شامل برگزاری سمینار و پانل حول محور “حرفه معماری، دانشجوی معماری” با حضور اساتید این رشته و اعضای نظام مهندسی و شورای شهر رشت است.

رضا صدیقی با اشاره به اینکه نمایشگاهی از آثار منتخب دانشجویان معماری از ۴ تا ۹ آذر برپا شده است افزود: این نمایشگاه با شعار “معماری را به مردم جامعه معرفی کنیم” با هدف آشنایی بیشتر مردم با معماری در مرکز شهر رشت برپا شده است.

وی با بیان اینکه هدف ما از آشنا کردن مردم با هنر و علم معماری این است که مردم مطالبه‌گر شوند اظهار داشت: می‌خواهیم مردم خودشان تشخیص دهند که اوضاع شهر از نظر معماری چگونه است.

دبیر انجمن‌های علمی دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان تصریح کرد: سمیناری با حضور آرش بصیرت تئوریسین رشته معماری و یک ورک شاپ در این دوره نمایشگاه در مجموعه خاتم الانبیاء برگزار می‌شود.

تسنیم

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار