۲.۵ میلیون تومان کفِ هزینه یک خانوار ۴ نفری


۲.۵ میلیون تومان کفِ هزینه یک خانوار ۴ نفری
تاریخ درج خبر : ۰۶ دی ۱۳۹۶  

گیلان تایمز:

علی خدایی، عضو شورای عالی کار درباره دستمزد ۹۷ و گرانی های اقلام خوراکی طی چند مدت اخیر گفت:نرخ تورم اعلامی از سوی دولت بر مبنای بیش از۳۵۵ قلم کالا است که بسیاری از آنها در سبد معیشت گروه‌های کارگری جایی ندارند اما می‌تواند سرجمع نرخ تورم را کاهش دهد؛ بنابراین نمی تواند معیار دقیقی برای تعیین حداقل دستمزد باشد.

وی گفت: کارگروه دستمزد ۹۷ با بررسی راهکارهای تأمین سبد معیشت شروع به کار کرده و قرار است راهکارهایی که قدرت خرید کارگران را برای تأمین این سبد افزایش می‌دهد ارائه کند.

عضو شورای عالی کار با  تأکید بر اینکه بین دستمزد کارگران و حداقل های زندگی فاصله زیادی ایجاد شده است گفت:سال گذشته موفق شدیم با همکاری گروه های کارفرمایی ودولت در برآورد هزینه های معیشت به  توافقی برسیم. آنچیزی که ملاک ما است سبد هزینه های خانوار است، که بر سر این موضوع توافق کرده ایم.

خدایی بیان کرد: ملاک برای تعیین دستمزد تورم آخرین هفته بهمن ماه برای محاسبه سبد معیشت است. میزان رقم سبد معیشت سال گذشته ۲میلیون و ۴۵۰ هزار تومان تعیین شد. این رقم قطعاً امسال افزایش یافته است، چانه زنی ها را برای سبد معیشت متمرکز خواهیم کرد. در حال حاضر کارگروه مزد شورای عالی کار چندین جلسه برگزار کرده است،«بررسی روش های افزایش دستمزد کارگران تا مرز معیشت» دستور کار جلسات شورای دستمزد شورای عالی کار است.

عضو هیأت رئیسه کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور گفت: خانوار کارگری قدرت خرید خود را از دست داده است به همین دلیل کالاهای مصرفی در سبد معیشت کارگران تغییر کرده و به سمت کالاهای ارزان قیمت مشابه و بی کیفیت رفته است. این موضوع زنگ خطر سلامت را دربین گروه های کم درآمد در آورده است. مسئولان به جای آنکه با بیان واقعیت، تغییرات سبدمعیشت را به دلیل کاهش قدرت خرید اعلام کنند،نرخ  تورم را به عنوان تحلیل های منطقی بیان می کنند و با تغییر واقعیت، کاهش تورم را به عنوان بالارفتن درآمد خانوار قلمداد می کنند، درصورتی که کاهش تورم ناشی از قدرت خرید جامعه کارگری و هدایت به سمت کالاهای ارزان قیمت و بی کیفیت است.

خدایی بیان کرد: از نیمه دوم بهمن ماه مذاکرات به صورت رسمی آغاز خواهد شد. در سال گذشته میزان سبد معیشت خانوار حدود  ۲ میلیون و ۴۸۹هزار تومان برای یک خانواده با میانگین ۳٫۵ نفره اعلام شد در حالی که امسال حقوق کارگران با داشتن ۲فرزند به ۱میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هم نمی رسد، نسبت به سال گذشته حدود ۱میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کسری بودجه داریم.

تسنیم

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار