تصویب احداث کتابخانه در مسکن مهر رشت و اردجان رضوانشهر


تصویب احداث کتابخانه در مسکن مهر رشت و اردجان رضوانشهر
تاریخ درج خبر : ۰۵ اسفند ۱۳۹۶  

گیلان تایمز:

دکتر هادی در حاشیه بازدید از روند ساخت کتابخانه مرکزی رشت، اظهار کرد: شهرستان رشت با وجود برخورداری از وضعیت مناسب در شاخص‌های کیفی کتابخوانی در زمینه فضای فیزیکی مطالعه با دشواری‌های بسیار مواجه است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان از تصویب دو پروژه احداث کتابخانه در مسکن مهر رشت و اردجان رضوانشهر در سازمان برنامه و بودجه خبر داد و افزود: این تصمیم کمک در راستای جبران فقر فیزیکی فضای مطالعه در استان گیلان است.

وی با بیان این که گیلان از لحاظ سرانه مطالعه، همواره در رده‌های بالای کشور قرار دارد، گفت: آمار سرانه فضای کتابخانه‌ای گیلان در سطح در رده‌های پایین کشوری است و این زیبنده مردم فرهیخته گیلان نیست.

نوری میانگین فضای مطالعه در سطح کشور را ۲ متر مربع برای هر ۱۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: این آمار در سطح دنیا ۸ متر و متأسفانه در استان گیلان ۱٫۲۱ متر برای هر ۱۰۰ نفر است که نشان می‌دهد استان گیلان چقدر از میانگین کشوری عقب است.

دکتر نوری با بیان اینکه انقلاب ایران یک انقلاب فرهنگی بود پس هر قدر پول برای فرهنگ جامعه خرج شود در حقیقت سرمایه گذاری است نه هزینه، بر ضرورت توجه به حوزه فرهنگ و کتابخوانی و کتابخانه‌های استان گیلان تاکید کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان کتابخانه مرکزی رشت را بزرگترین کتابخانه عمومی شمال کشور دانست که آبروی فرهنگی استان گیلان است.

نوری گفت: با توجه به مساحت ۷ هزار و ۶۵۰ متری کتابخانه مرکزی رشت، تکمیل این پروژه بزرگ در بهبود سرانه فضای مطالعه کتابخانه‌های عمومی گیلان تاثیرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه این پروژه برای اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان جنبه حیثیتی دارد، عنوان کرد: با وجود اینکه این اداره فقط بهره بردار این پروژه است، با جدیت پیگیر بودجه مربوط به کتابخانه مرکزی رشت است.

دکتر نوری اتمام این پروژه را مستلزم عزم جدی و جمعی همه مسئولان استانی و کشوری دانست و خواهان پرهیز از اظهار نظرهای شتابزده و غیرکارشناسی برخی مدیران غیر مرتبط شد.

گفتنی است؛ تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی رشت جزو مصوبات سفر استانی رئیس جمهوری و هیأت دولت به گیلان است.این کتابخانه ظرفیت نگهداری ۱ میلیون جلد کتاب و امکان مطالعه همزمان چند هزار نفر را دارد. مطالعات ساخت کتابخانه مرکزی رشت در سال ۱۳۸۰ و عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۸۳ آغاز شد که به گفته مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تاکنون ۴۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای اتمام آن نیازمند ۱۵ میلیارد تومان است.

ایسنا

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار