از لایحه الزام شهرداری به ایجاد کمپینگ های اقامتی در مبادی ورودی شهر تا اعلام برپایی جشن نیمه شعبان به شکلی متفاوت در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت


از لایحه الزام شهرداری به ایجاد کمپینگ های اقامتی در مبادی ورودی شهر تا اعلام برپایی جشن نیمه شعبان به شکلی متفاوت در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت
تاریخ درج خبر : ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷  

اختصاصی گیلان تایمز:


در جلسه این هفته کمیسیون فرهنگی شورا عاقل منش رییس جلسه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و بزرگداشت روز معمار اظهار کرد: متاسفانه در کشور ما که صاحب شاهکارهایی جهانی در صنعت معماری در شهرهایی چون اصفهان و کاشان است در دهه های اخیر از این مهم غافل ماند، در حالیکه شایسته بود در هر دهه از تاریخ حداقل یک یا دو بنای فاخر به سبک ایرانی و اسلامی در جای جای کشور ساخته می شد.  عاقل منش گفت:  شهر رشت نیز دارای بناهای تاریخی منحصر بفردی است و امیدواریم  پس از این با تکیه بر نبوغ ایرانی ساخت بناهای زیبای ایرانی به طور مشخص برای هر دهه عملی شود.

برگزاری جشن ویژه نیمه شعبان در شب میلاد و جشن سلامت ششم اردیبهشت در پیاده راه فرهنگی شهر

علیرضا حسنی مدیر سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری در جلسه این هفته کمیسیون فرهنگی شورا اعلام کرد مراسم جشن نیمه شعبان که بزرگترین جشن ملی شیعیان است امسال به شکلی پرشور با میزبانی سازمان فرهنگی ورزشی و با مشارکت سپاه و هیات رزمندگان در پیاده راه شهر برگزار خواهد شد. وی توضیح داد این مراسم در حضور نماینده ولی فقیه و با  همکاری مجریان و هنرمندان گیلانی اجرا خواهد شد. وی اضافه کرد: مراسم شب میلاد پرشور و همراه با نورافشانی اجرا می شود و بعنوان میهمان ویژه از یک چهره کشوری  مدیحه سرا نیز دعوت بعمل آمده است. حسنی گفت لازم به ذکر است که پنج شنبه هفته جاری-ششم اردیبهشت ماه در ساعت هشت و نیم شب نیز با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی گیلان جشن سلامت را در محل پیاده راه اجرا خواهیم کرد.

در ادامه جلسه کمیسیون فرهنگی سه شنبه شب شورای اسلامی شهر رشت
با حضور  ولی جهانی معاون سازمان میراث فرهنگی گیلان، به بررسی وضعیت سلامت چند بنای تاریخی شهر رشت که در تملک شهرداری رشت قرار گرفته است پرداخته شد و طی آن مشخص گردید در تمامی این بناها – از جمله عمارت بلدیه و عمارت شورا آثار تخریب ،نم زدگی از سقف و کف دیده می شود و در برخی موارد رها سازی کابلهای برق و مجاورت آن با رطوبت چه بسا مقدمه صدمات فجیع شود؛ تا جایی که سازمان میراث فرهنگی در مورد خانه میرزای رشت هشداری با این مضمون که” اگر خانه میرزا مرمت نگردد، عمارت از مالکیت شهرداری خارج خوهد گردید ” را در این خصوص صادر کرده است.

هشدار فرهام زاهد به شهرداری رشت در رابطه با پرداخت های گزاف غیر ضروری به برخی رسانه ها

فرهام زاهد در جلسه کمیسیون فرهنگی گفت: در بررسیها مشخص گردیده که برخی رسانه ها که بعضا متعلق سایر استانها نیز هستند به شکل ماهیانه یا سالیانه مبالغ چندین میلیونی با عنوان نارسای پوشش اخبار شورا و شهرداری از شهرداری رشت اخذ می کنند!!
این عضو شورا اضافه کرد : برخی از این رسانه ها نه تنها مفید نیستند بلکه با ادبیات خاص خود فضا را برای کار مسموم ساخته اند. وی گفت: سوالات مشخص بنده این است که:

۱. ما در بحث بودجه آیا حتی مجاز به پرداخت کانالهای  تلگرامی خارج از استان نیز هستیم یا خیر؟!
۲.آورده این پرداختها برای ما چیست؟
وی توضیح داد: بحث ما در حوزه اطلاع رسانی مشخص است یا موضوع مناقصات و مزایدات شهرداری است یا رپرتاژ آگهی و یا اخبار خاصی که بصورت نوردی شهرداری لازم به انتشار تشخیص بدهد.
زاهد گفت: بنده ترجیح میدهم و وظیفه دارم بجای پرداخت ۶۳ میلیونی به فلان سایت استانی و خرجهای کلان از این دست دو دستگاه اتوبوس برای سرویس حمل و نقل شهری تهیه کنم و یا چند تخت برای پرورشگاه مژدهی بفرستم.
زاهد گفت مثال ما در این موارد مانند کسی است که بخود سوزن می زند و خود درد می کشد.

در این جلسه همچنین بحثهایی پیرامون الزام شهرداری به احداث کمپینگ های اقامتی برای گردشگران انجام شد.

پانوشت اول: نبوغ در معماری شرط لازم آری ولی شرط کافی،نیست.البته که تخصیص اعتبارات مالی و هماهنگی دستگاههای مرتبط اهرمهای اجرایی لازم در این منظور است.

پانوشت دوم: کلانشهر رشت حتی یک عمارت چهارسو و چهار رخ ندارد.

گزارش از نسرین عشقی

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار