معیار نرخ تورم در کشور بررسی ۴۵۰ قلم کالا و خدمات است یا سفره‌های تنگ مردم؟


معیار نرخ تورم در کشور بررسی ۴۵۰ قلم کالا و خدمات است یا سفره‌های تنگ مردم؟
تاریخ درج خبر : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷  

گیلان تایمز:

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیرت و برنامه‌ریزی استان گیلان نرخ تورم کل کشور و استان در فروردین‌ماه را به ترتیب ۸٫۱ و ۷٫۳ درصد اعلام کرده است.

وحید طیفوری با بیان اینکه اجرای طرح قیمت آمارگیری از کالاها و خدمات مورد مصرف خانوارهای شهری و روستایی یکی از مهم‌ترین طرح‌های مرکز آمار ایران است افزود: با همکاری معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها‌ در مناطق شهری و روستایی با مراجعه به واحدها عرضه کالا و خدمات مصرفی خانوارها و قیمت گیری کالاهای منتخب اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی به‌عنوان معیار سنجش تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها، مهم‌ترین ابزار اندازه‌گیری میزان تورم در اقتصاد کشور است گفت: کاربردهای اساسی و متنوع این شـاخص در برآورد قــدرت خرید پول کشور، اندازه‌گیری روند درآمد و هزینه واقعی خانوارها، تعدیل مزد و حقوق و محاسبه حساب‌های ملی، اهمیت و جایگاه شاخص مزبور را در بررسی و برنامه‌ریزی اقتصادی نشان می‌دهد.

به گفته معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، برای محاسبه شاخص قیمت و نرخ تورم کشور و استان‌ها، مجموعه‌ ۴۵۰ قلم از سبد کالاها و خدمات مورد مصرف خانوار‌ها به‌طور عمده کالاها و خدماتی عمومی، روزمره و پرمصرف مورداستفاده توسط خانوار، هرماه قیمت‌گیری شده و موردبررسی‌ قرار می‌گیرد.

اما اعلام نرخ تورم در کشور و استان تنها در حد آمار است و برخی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی معتقد هستند نرخ تورم اعلام‌شده با آنچه عملاً در جامعه پیدا است در تضاد و تناقض است.

*هر سازمانی برای خود آمار منتشر می‌کند/مرکز ملی آمار تنها سازمان رسمی اعلام آمار

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به نرخ تورم اعلام‌شده از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اظهار کرد: مسئول ارائه آمارهای حوزه تورم و رکود در کشور مرکز ملی آمار است.

جبار کوچکی نژاد با تاکید بر اینکه داده‌های مرکز ملی آمار قابل‌قبول است افزود: تنها مرکز رسمی ارائه آمار در کشور مرکز ملی آمار است و باید بر آمارهایی که در کشور منتشر می‌شود پاسخگو نیز باشد.

وی با انتقاد از ارائه آمارهای تورمی و رکودی در کشور از سوی هر سازمان و نهاد گفت: پس از ۴۰ سال از انقلاب اسلامی به اینجا رسیده‌ایم که هر سازمانی برای خود آماری را منتشر می‌کند درحالی‌که این رویه‌ای اشتباه و غلط است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بر لزوم وجود سخنگو در مرکز ملی آمار تاکید کرد و گفت: باگذشت عمری ۴۰ ساله از انقلاب اسلامی لازم است مرکز ملی آمار سخنگویی داشته باشد تا مباحث تورم، رکود، کسب‌وکار، صادرات، واردات و غیره در کشور را اعلام کند.

کوچکی نژاد با اشاره به اینکه ارائه آمار از سوی مرکز ملی آمار، پیش‌بینی قانون است تصریح کرد: همه باید به اطلاعات موردنیاز خود را در حوزه‌های اقتصادی و موارد دیگر از مرکزی به نام مرکز ملی آمار دریافت کنند و سازمان‌ها نیز از ارائه آمارهای متفاوت بپرهیزند.

* تعیین میزان تورم باید در جیب و سفره‌های مردم باشد

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به نرخ تورم اعلام‌شده اظهار کرد: آمارهایی که از سوی سازمان برنامه‌وبودجه و مرکز ملی آمار اعلام می‌شود قابل‌احترام است اما باید در بیان و ارائه آمارها با مردم شفاف بود چون تورم را جیب و خط فقر را سفره‌های مردم تعریف می‌کند.

محمدحسین قربانی با انتقاد از ارزیابی چند قلم کالا و خدمات و تعیین نرخ تورم در کشور و استان افزود: نمی‌شود بنشینیم و بر اساس چهار قلم کالا که ممکن است از کالایی اساسی مردم نیز نباشد میزان تورم موجود در جامعه را ارزیابی کنیم.

وی با بیان اینکه نوع تعیین میزان تورم به شیوه مرسوم صحیح نیست تصریح کرد: طی ماه‌های اسفند تا فروردین قیمت برخی از کالاها دو تا سه بار افزایش پیداکرده و نمی‌توان بر اساس شاخص‌های جینی تورم را برگزید.

قربانی با تاکید بر اینکه تعیین میزان تورم باید در بطن مردم دیده شود افزود: سازمان‌های تعیین‌کننده باید ملاک و شاخص تعیین تورم را جیب و سفره‌های مردم بدانند و از ارائه آمارهای صرفاً اسمی بپرهیزند.

*ورم واقعی در سفره مردم مشخص است

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به نرخ تورم اعلام‌شده اظهار کرد: اعلام نرخ تورم و عوامل تعیین‌کننده در آن از مباحث تخصصی در کشور است و یقیناً برای به دست آوردن آن نتایجی مورد ارزیابی قرارگرفته است.

منوچهر جمالی با اشاره به نرخ اسمی تورم اعلام‌شده از سوی سازمان برنامه‌وبودجه و مقایسه آن با تورم واقعی افزود: آنچه بر مردم می‌گذرد و فشارهایی که مردم متحمل می‌شوند نشان می‌دهد شرایطشان مطلوب نیست.

وی با بیان اینکه تورم واقعی در سفره مردم بیشتر مشخص است گفت: همه باید دست‌به‌دست هم دهند یا رفاه نسبی در کشور افزایش پیدا کند گرچه همه می‌دانیم آنچه اعلام می‌شود و آنچه مردم متحمل می‌شوند ممکن است با یکدیگر همخوانی نداشته باشد.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان با اشاره به اینکه تورم اسمی و واقعی در کشور ممکن است تطابق با یکدیگر نداشته باشد تصریح کرد: دولت تلاش‌های زیادی کرده تا تورم در کشور افزایش چندانی نداشته باشد و جلوی رشد آن گرفته شود و این همت جای تقدیر دارد اما مردم در سفره‌های خود همچنان دچار مشکل هستند.

*سازمان برنامه‌ریزی بر اساس چه معیاری نرخ را تعیین می‌کند

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به نرخ تورم اعلام‌شده از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اظهار کرد: تورم در کالا و خدماتی که مردم به‌صورت روزانه از آن استفاده می‌کنند بیش از این مقدار را نشان می‌دهد.

حسن خسته بند با بیان اینکه باید مشخص شود سازمان برنامه‌ریزی بر اساس چه معیاری نرخ را تعیین می‌کند افزود: اینکه سازمان برنامه‌وبودجه در بررسی‌های خود به نرخ تورم ۸٫۱ درصدی در کشور رسیده برای ما سؤال است و باید رفع ابهام شود.

وی با بیان اینکه نرخ اعلام‌شده تورم فعلی موردقبول مردم کوچه و بازار هم نیست گفت: اگر سازمان برنامه‌ریزی برای رسیدن به نرخ تورم از مردم سؤال می‌کرد متوجه می‌شد که نرخ تورم به آن مقداری که اعلام کرده‌اند نیست.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت با ابراز امیدواری از کاهش نرخ تورم در کشور خاطرنشان کرد: کاهش نرخ تورم در زمانی خوب است که در کشور رکود هم نباشد.

خسته بند با تأکید بر اینکه قدرت خرید مردم باید بالا برود افزود: دولت باید شرایطی را برای مردم فراهم کند که مردم بتوانند کالای عمومی، اساسی و موردنیاز خود را با نرخ معین خریداری کنند.

*نرخ تورم تنها از سوی مرکز ملی آمار اعلام شود

گرچه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی معیار تعیین نرخ تورم را بررسی قیمت عمومی حدود ۴۵۰ قلم کالا و خدمات نام‌برده اما واقعیت‌ها در جامعه و آنچه سفره‌های مردم نشان می‌دهد بیانگر مسئله دیگری است.

از برآیند نظرات و مواضع نمایندگان مردم در مجلس مشخص می‌شود که ابتدا باید نرخ تورم تنها از سوی مرکز ملی آمار و از سوی دیگر باید معیارهای تعیین تورم بر اساس واقعیت‌ها و سفره‌های مردم تعیین و اعلام شود.

گرانی‌های روزمره و فصلی ازجمله گرانی کالاهای اساسی همچون برنج، گوشت، مرغ و سایر اقلام و خدمات خلاف گزارش‌های منتشرشده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را ثابت می‌کند.

اینکه مردم نسبت به مدت مشابه سال گذشته چه مقدار گوشت، مرغ، برنج و یا به سفر و گردشگری می‌پردازند همگی در سبد مصرفی خانوارهای گیلانی نشان می‌دهد که نسبت به سال گذشته بسیار کمتر بوده است.

علی‌ای‌حال آمارها و گزارش‌های منتشرشده و با واقعیت‌های موجود در جامعه نشان می‌دهد که تورم واقعی در جامعه بیش‌ازاندازه ای است که نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد.

دشواری در تعیین واقعی نرخ تورم در جامعه از عمده مسائلی هست که مرکز ملی آمار باید برای رسیدن به آن با حداقل‌ترین خطاها اقدام جدی را اتخاذ کند و آن را معیاری برای پایش و برنامه‌ریزی‌های خود قرار دهد.

فارس

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار