کاهش چشمگیر فساد با حمایت از سوت‌زنان در برابر ذینفعان فساد


کاهش چشمگیر فساد با حمایت از سوت‌زنان در برابر ذینفعان فساد
تاریخ درج خبر : ۰۲ خرداد ۱۳۹۷  

گیلان تایمز:

وجود فساد در اکثر ادارات دولتی و غیردولتی کم وبیش وجود دارد، به‌طورکلی این پدیده تمام نظام‌های دنیا را به خود آلوده کرده و کشورها باید برای قابله با آن اقداماتی را در پیش بگیرند.

*نقش کم‌رنگ سازمان‌های بازرسی در مقابله با فساد

برای شناسایی فساد یقیناً نیاز به افراد و سیستم‌هایی است که آن را برای دستگاه ناظر گزارش کند و این نوع گزارشگری در کشور در قالب حراست‌ها و یا در سطوح بالاتر نظارت‌های پارلمانی ازجمله شوراهای شهر و روستا و یا نمایندگان مجلس مطرح است.

در حال حاضر نظارت بر دستگاه‌ها در کشور از بالا به پایین بوده و سازمان‌های نظارتی نظیر پارلمان‌های محلی و ملی و یا سازمان بازرسی و غیره بر دستگاه‌ها و افراد نظارت می‌کنند.

اما در کنار گزارش فساد از سوی نهادهای نظارتی مسئول و تقریباً تشکیلاتی افراد حقیقی نیز ازجمله افرادی هستند که در راستای گزارشگری فساد نقش اساسی دارند.

وجود شبکه‌ای گسترده از مردم در سراسر کشور و توانایی آن‌ها بر نظارت در امور و گزارشگری در مقابل فساد امری است که تاکنون یا نادیده گرفته‌شده و یا نقششان بسیار کمرنگ است.

گرچه ممکن است ناظران و یا گزارشگران فساد اساساً تخصص لازم در کشف فساد در برخی امور را نداشته باشند اما می‌توانند با دیدن فساد و حساس کردن برخی از جوامع که نقش نظارتی دارند به کشف و برخورد با فساد فعالیت بپردازند.

گزارشگری فساد و یا در اصلاح سوت زنی در مقابل ذی‌نفعان آن روشی است که در برخی از کشورهای توسعه‌یافته نظیر آمریکا، کانادا و کره جنوبی اعمال‌شده و نقش به سزایی در کاهش فساد داشته است.

اساساً روش‌های پیش گرفته‌شده توسط کشورهای توسعه‌یافته در مبحث گزارشگری فساد میزان قابل‌توجهی از فساد را کشف کرده و در جهت پیش‌گیری از آن نیز موفق عمل کرده است.

کشورهای موفق در اجرای این نوع از گزارشگری در مقابل فساد، برای گزارش دهنده مشوق‌هایی را در نظر می‌گیرند که تخصیص بخشی از عایدی حاصله از کشف فساد به فرد گزارش دهنده ازجمله آن‌ها است.

اما ایجاد این شیوه کارآمد در ایران نیازمند برنامه‌ریزی و توجه به ایجاد سازوکارها برای گزارشگری از سوی مردم، ایجاد سازوکارهای حمایتی برای فرد گزارشگر و در نظر گرفتن مشوق‌ها و ایجاد انگیزه در بین مردم برای سوت زنی در مقابل فساد و گزارش آن به نهادهای مسئول است.

درواقع باید مجلس شورای اسلامی سازوکاری را برای فردی که در مقابل فساد سوت زده و آن را گزارش کرده ایجاد کند که از اصلی‌ترین پیش‌نیازها برای تحقق این شیوه کارا در کشور در مقابل سهم قابل‌توجه فسادها است.

*دولت در صورت نیاز به‌راحتی می‌تواند موافقت مجلس را بگیرد

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با بیان اینکه در کشور قوانین حمایتی نسبت به گزارشگران فساد وجود دارد اظهار کرد: در شرایط فعلی نیاز به تصویب قانون جدید نیست هرچند قانون‌های حمایتی در مقابل سوت‌زنان فساد در کشور در برخی مواقع نیاز به اصلاح دارند.

محمدصادق حسنی با اشاره به اینکه برای اصلاح و تکمیل قانون‌های موجود می‌توان تبصره و یا لایحه‌ای را به قانون‌های فعلی اضافه کرد افزود: قانون‌های فعلی تقریباً جواب‌گو هستند اما برای در نظر گرفتن مشوق‌های قانونی نیازمند لایحه دولت هستیم.

وی از آمادگی کامل مجلس درباره شفافیت و حمایت از گزارشگری فساد خبر داد و گفت: هر جا که دولت تشخیص بدهد نیاز به اصلاح و یا تقویت قانونی وجود دارد می‌تواند با ارائه لایحه‌ای موافقت مجلس را بگیرد.

امروزه، مؤثرترین و کارآمدترین سازوکارهای نظارتی مبتنی بر دخیل کردن مردم در فرایند نظارت به معنای نظارت همگانی است و سوت زنی در مقابل فساد موجب می‌شود که سازمان‌ها، جلوی خلافکاری‌ها یا تصمیمات اشتباه را بگیرند یا درنهایت موضوع به نهادهای دولتی یا رسانه‌ها کشیده شود درحالی‌که این اقدام در کشور صرفاً توسط بخشی از رسانه‌ها و یا جریانات سیاسی در حال رقم خوردن است اما میزان آن بسیار اندک بوده و نمی‌تواند تمام ارکان فساد احتمالی در دستگاه‌ها و نهادها را کنترل کند.

فقدان و یا حداقل حمایت‌های قانونی در خصوص سوت‌زنان در مقابل فساد موجب شده تا نظارت همگانی مردم بر دستگاه های متولی کشور کمرنگ شود درحالی‌که با توجه به فراگیر بودن فساد در بخش‌های گوناگون کشور، عزم جدی و ایجاد سازوکارهای جدید و مؤثرتر درزمینهٔ کشف و پیش‌گیری فساد بدیهی است و باید مسئولان کشور بیشتر به آن توجه کنند.

فارس

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار